Powrót do strony głównej Aktualności
Knaga 2001 - podsumownie ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, EKT Gdynia, Romuald Roczeń w Kanadzie.

IV Festiwal Piosenki Żeglarskiej "KNAGA 2001" w Toronto.

W dniach 20 i 21 października odbył się w Toronto IV Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Knaga 2001. Organizatorami Festiwalu byli: "Knaga Shanties Festival & Sail Racing Team", którego dyrektorem jest Zbyszek (Bob) Sarna, oraz PCYC "Biały Żagiel".

Tegorocznymi wykonawcami byli: STARE DZWONY, MECHANICY SZANTY, EKT GDYNIA, Romuald Roczeń, Krzysztof Malinowski z zespołem PECH, Irek Ruszkowski, Leszek Krawczak, Arek Wlizło, Norbert Rajczyk, Aleksandra Wesierska, Roman Rudnicki z zespołem RÓŻA WIATRÓW, oraz Magda i Andrzej Wierus.

W kategorii dziecięcej wystąpili: Julia Natanek, Polska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca - Bałtyckie Nenufary.

Festiwal otworzyli Marzena Wiktorowicz i dyrektor artystyczny "Knagi" - Jurek Porębski, którzy już słowem wstępnym wprowadzili towarzystwo w festiwalowy nastrój.

Konkurs rozpoczęły nasze fantastyczne dzieciaczki, które dwojąc się i trojąc dawały z siebie wszystko, aby oczarować jurorów i tłumnie zgromadzoną publiczność.

W dorosłej części konkursu doskonale zaprezentowali się:
- Krzysztof Malinowski, który obok swoich przebojowych piosenek przedstawił nam świetny, folkowo brzmiący zespół "PECH".
- Ciekawymi interpretacjami wykonywanych piosenek uraczyła nas Ola Wesierska.
- Piosenkami o teściowej i żeglowaniu ubawił Irek Ruszkowski.
- Z przekonywującą ekspresją muzyczną wystąpił Arek Wlizło.
- Doskonałą orientacją w śpiewniku i ciekawymi interpretacjami wykonywanych piosenek wykazał się Norbert Rajczyk.
- Nowe i ciekawe piosenki przedstawił Leszek Krawczak.
- Szybki kontakt z publicznością nawiązał zespół ROŻA WIATRÓW, którego zelektryfikowane brzmienie podrywało do tańca.
- W nastrój ballady i żeglarskiej zadumy wprowadził wszystkich rodzinny duet Magda i Andrzej Wierus.

Konkurs przebiegał w prawdziwie żeglarskiej atmosferze, nastroju zabawy i swobodnego żeglarskiego śpiewania. Jury w składzie: przewodniczący Marek Szurawski, Maria Knapik-Sztramko, Wojtek Śniegowski, Andrzej Korycki i Seweryn Reszke przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Grand Prix Festiwalu "Knaga 2001", "Złotą Knagę" i bilet lotniczy do Polski otrzymał Krzysztof Malinowski i zespół "PECH"
- "Srebrną Knagę" i odtwarzacz CD otrzymał duet Magda i Andrzej Wierus
- "Brązową Knagę" i obraz olejny otrzymał Leszek Krawczak
- Wyróżnienia otrzymali: Ola Wesierska, Arek Wlizło, Norbert Rajczyk, Irek Ruszkowski, oraz zespół Róża Wiatrów
- Pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej zajęła Polska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina

Po części konkursowej odbył się Koncert Galowy z udziałem oczekiwanych gości z Polski. "Stare Dzwony", "Mechanicy Szanty" i "EKT Gdynia" są niewątpliwie jednymi z najlepszych zespołów szantowych w Polsce. Romuald Roczeń to doskonały solista, zdobywca pierwszej nagrody na Festiwalu w Giżycku w 2000r.

To właśnie oni grali i śpiewali z urzekającą swobodą, co pozwoliło im natychmiast nawiązując kontakt z młodziutką studencką publicznością, która w tym roku tak licznie przybyła na oba koncerty. Przy balladach Jurka Porębskiego, Andrzeja Koryckiego wszyscy wpadali w zadumę, przy muzyce zespołu "EKT Gdynia" publiczność szalała jak na dyskotece. Świetnie spisali się również "Mechanicy Szanty", którzy wystąpili w niepełnym składzie, ale za to solidarnie wspierani przez Andrzeja Koryckiego. Piotr Ruszkowski, Andrzej Bernat, Michał Pańczyszyn wystąpili bez najmniejszych kompleksów i chwała im za to!

Następnego dnia (niedziela 21-go) przenieśliśmy się do "Fregaty", restauracji która zawsze serdecznie gości żeglarzy w swoich progach. Koncert poprowadzili Marzenka Wiktorowicz i Marek Szurawski.

Najpierw słuchaliśmy laureatów poprzednich festiwali. Jako pierwsza zaśpiewała nam:
- Kasia Malinowska, dwukrotna zdobywczyni "Złotej Knagi" w latach '99 i 2000. Dziewczyna o wielkim talencie muzycznym, wyjątkowym głosie i urzekającej aparycji scenicznej.
- Leszek Krawczak, laureat pierwszego festiwalu i "Brązowej Knagi" 2001.

Po części wspominkowej wystąpił zdobywca "Złotej Knagi 2001"
- Krzysztof Malinowski i zespół PECH w autorskim programie, który niewątpliwie mógł zadowolić nawet wybrednych koneserów muzyki folkowo-szantowej.
- Nastrój żeglarskich rejsów i ognisk przywołali Magda i Andrzej Wierus.
- Arek Wlizło, którego w spontanicznie improwizowanym programie wspierała sekcja rytmiczna zespołu EKT GDYNIA.

Po koncercie laureatów odbył się koncert zaproszonych gości z Polski. Już na wstępie wielkie brawa zebrał Romuald Roczeń, którego ballad wszyscy słuchaliśmy z wielką przyjemnością. Nie mogło też zabraknąć występu "Starych Dzwonów" w składzie, J.Porębski, M.Szurawski, A.Korycki, są przecież ulubieńcami naszej publiczności i goszczą na kanadyjskiej ziemi już po raz drugi. Równie świetnie co tu dużo mówić wypadł basista Michał Pańczyszyn, to on wspomagał wszystkie zespoły na wszelkie możliwe sposoby. Był niezawodny! Podziwialiśmy też "Mechaników Szanty", którzy i tym razem popisali się świetną formą.

Gdy Festiwal zbliżał się do nieuchronnego końca na scenę wbiegł zespół EKT Gdynia, który zawładnął absolutnie całą publicznością. Rozruszali nawet obcojęzycznych gości "Fregaty" a jedna ze stałych miłośniczek naszych festiwali powiedziała: "...właśnie takiej cygańskiej szanty nam tu potrzeba". Szkoda tylko, że czas tak szybko leci i musiały nadejść chwile pożegnań*

Jeszcze wołano o bisy, ale trzeba się było rozejść do domów.

Zapraszamy na nasza stronę internetową www.knagafestival.com

Z żeglarskim pozdrowieniem Jolanta Kierzkowska-Sarna


Nadesłała: Kathy Malinowski
malinok@mcmaster.ca



Krzysztof Malinowski i zespół PECH w trakcie konkursu. (fot. Iwona Malinowska)

Laureaci "Złotej Knagi" i Grand Prix festiwalu - Krzysztof Malinowski i zespół PECH we Fregacie. (fot. Iwona Malinowska)

Piotr Ruszkowski i Andrzej Korycki. (fot. Krzysztof Malinowski)

Picek, Korek i Bebik na scenie we Fregacie. (fot. Krzysztof malinowski)

Jurek Porebski - dyrektor "Knagi" we własnej osobie. (fot. Krzysztof Malinowski)

Stare Dzwony w pierwszy dzień festiwalu. (fot. Krzysztof Malinowski)

Stare Dzwony we Fregacie. (fot. Krzysztof Malinowski)

Arek Wlizło z zespołem. (fot. Mila Turkiewicz)

Arek Wlizło wspomagany sekcją rytmiczną z EKT Gdynia. (fot. Mila Turkiewicz)

EKT Gdynia i wszyscy, którzy zmieścili się na scenie. (fot. Iwona Malinowska)

autor Błażej Pajda (Współtwórca śpiewnika), 18.12.2001 r.