Aby nakarmić jedno głodne dziecko trzeba tak niewiele...
No i stało się ! Ukrywane w ścisłej tajemnicy przez ostatnie pół roku, już za kilka tygodni ujrzy światło dzienne dzieło śląskich zespołów szantowych pod tytułem Szanty dla Pajacyka.
Ten niecodzienny projekt będzie - jak mawiają medycy sądowi "z prawdopodobieństwem bliskim pewności" ;-))) - największą szantową produkcją płytową... na świecie!!! Niewiele brakuje aby osiągnęła status złotej (!) płyty (wymagana sprzedaż 50 tys. egz.), gdyby nie fakt, że ma ona charakter promocyjny i nie będzie przeznaczona na sprzedaż. "Szanty dla Pajacyka" ukażą się w ilości 40 tysięcy (!) egzemplarzy jako wkładka do sierpniowego numeru miesięcznika Żagle.
Głównym celem płyty jest rozpropagowanie akcji Pajacyk, wśród polskich żeglarzy i miłośników szant. Program Pajacyk od kilku lat jest prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) a jego celem jest fundowanie obiadów dzieciom z rodzin najbiedniejszych. Jednak płyta to również okazja do zaprezentowania polskim żeglarzom działań śląskich szantymenów, a dla tych ostatnich jest to zaszczytna promocja.
Płyta - jako wkładka do sierpniowego numeru miesięcznika Żagle - jest bezpłatna, jednak każdy komu spodoba się to co na niej zamieszczono, może wyrazić swoje emocje wpłacając dowolną kwotę na konto Fundacji Pajacyk (nr konta na okładce). Znana wszystkim Janina Ochojska - twórca PAH oraz akcji Pajacyk również oddała swój głos na tę płytę ;-))) zresztą sami usłyszycie! ;-))
W tym niezwykłym na skalę ogólnopolską projekcie wzięli udział artyści z 6-ciu zespołów szantowych działajacych na Śląsku, a zaszczycił go swoją obecnością niekwestionowany autorytet i wielka sława świata szantowego - Marek Szurawski.
Pomysł zrodził się dwa lata temu, kiedy to jeden z "Bananów" - Paweł Jędrzejko rzucił na grupie dyskusyjnej pl.rec.zeglarstwo.szanty hasło by nagrać wspólnie z innymi zespołami płytę pt. "Szantymeni dla Pajacyka" - pomysł spotkał się z żywym i bardzo pozytywnym odzewem ze strony niemal wszystkich zespołów szantowych w Polsce, jednak problemy finansowe udaremniły realizację projektu.
Na szczęście jednak ziarno zostało zasiane i już w zeszłym roku po sukcesach edycji letniej festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach - grupa zapaleńców (jak to zwykle bywa :-) )postanowiła pomysł zrealizować. Zeszłoroczny festiwal pozwolił zebrać pieniądze dla mieszkańców zniszczonego przez powódź miasteczka Zator - festiwal odbył się bowiem pod hasłem Szanty dla Powodzian (przekazano wówczas mieszkańcom Zatora ponad 16 tys.zł).
Głównym inicjatorem powstania płyty Szanty dla Pajacyka jest zespół Perły i Łotry, szczególnie w osobach Michała Gramatyki "Doktora" oraz Wojciecha Harmansy "Muzyka", którzy wykorzystując wrodzone organizacyjne talenty rozkręcili wir przygotowań. W wir ten wpadły z dużą energią zespoły: Ryczące Dwudziestki, Segars, Kant, Passat, oraz Banana Boat.
Efekt 5 miesięcy ciężkiej pracy w studiu nagrań, już niedługo będziecie mogli ocenić sami. Każdy z zespołów podarował (oczywiście nieodpłatnie) dwa utwory ze swojego repertuaru, które uznał za najciekawsze lub najbardziej lubiane przez publiczność szantową. Na płycie pojawiło się sporo utworów zupełnie nowych, nigdzie nie rejestrowanych oraz kilka znanych oraz tradycyjnych - w sumie 19 pieśni. Nad produkcją płyty przez cały czas czuwał Adaś Saczka - spędzając dziesiątki godzin w studio i opracowując materiał.
Najciekawszym, a jednocześnie najbardziej emocjonującym pomysłem było wykorzystanie potencjału wszystkich zespołów i stworzenie zupełnie niezwykłego, 40 osobowego chóru. Chór spotkał się w Miejskim Domu Kultury nr 1 w Bytomiu dzięki uprzejmości Irka Herisza oraz umiejętnościom speców z Cyberstudia. Marek Szurawski przejechał całą Polskę by spotkać się z nami i nagrać kilka utworów na żywo. Janusz Olszówka - bassman Dwudziestek - z wrażenia aż zdjął buty i z orgazmicznym uśmiechem dyrygował tej niezwykłej orkiestrze. Czterdzieścioro dorosłych ludzi doznało niezwykłego zupełnie przeżycia. Trudno słowami opisać emocje, które towarzyszyły nam w podczas nagrywania. Dla wielu z nas był to rodzaj niepowtarzalnego uniesienia - niewątpliwie również dzięki Markowi Szurawskiemu, którego obecność była elementem jakiejś niezwykłej magii. Mimo zmęczenia i późnej pory (ok. 3.00 w nocy) wszyscy wychodzili z MDK pełni energii i z uśmiechem od ucha do ucha. Jeśli uruchomicie wyobraźnię, odkurzycie pamięć i przypomnicie sobie te chwile gdy śpiewaliście szanty a'cappella, w dużym gronie - wówczas dokładnie wczujecie się w atmosferę, która tam panowała.
Czy płyta będzie sukcesem? no cóż, to ocenić musicie sami - w moim jednak przekonaniu jest sukcesem od kiedy pomysł się urodził. Wspólna praca przy projekcie - poza wielka frajdą - dała śląskim szantymenom i szantymenkom ;-)))) ogromną satysfakcje z tego, że dzięki nim na twarzach wielu dzieciaków pojawi się uśmiech, bo brzuszek Pajacyka przynajmniej na jakiś czas przestanie być dziurawy. Czy tak się jednak stanie - zależy od nas wszystkich - płyta bowiem jak już pisałem jest darmowa, a to czy zapełni się brzuszek pajacyka zależy od naszej hojności i wpłat na konto PAH.
Już niedługo na szantową trasę koncertową promującą płytę i akcję Pajacyk wyruszy cała załoga Szant dla Pajacyka - jeśli zechcecie, być może i w Waszym mieście pojawi się Port Pieśni Pracy!
Organizacja przedsięwzięcia spoczęła na barkach Miejskiego Centrum Kultury w Tychach a dodatkowo inicjatywe wsparli finansowo: Urząd Miasta Tychy, Tyskie Browary Książęce i oczywiście miesięcznik Żagle. Część nagrań oraz produkcję płyty zrealizowano w Cyberstudio, a wszystkie nagrania chóralne zrealizowano na żywo w pomieszczeniach MDK nr 1 w Bytomiu.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat płyty oraz letniej edycji Portu Pieśni Pracy w Tychach, który odbędzie się 25-26 sierpnia - zajrzyj na stronę internetową www.tychy.szanty.pl
Jam to widział... a co najwazniejsze - jam to słyszał !!! :-)))))
Zachęcam wszystkich do kupienia sierpniowego numeru "Żagli" i wpłat na konto Pajacyka. Wpłat na Polską Akcje Humanitarną można dokonywać kartą kredytową przez
stronę internetową PAH - www.pah.ngo.pl. Pajacykowi można pomóc klikając i
reklamując się na stronie www.pajacyk.pl
Maciej Jędrzejko
Posłuchaj: Oddałam głos na "Szanty dla Pajacycka" - Janina Ochojska (mp3, 568kb)
Maciej Jędrzejko (Banana Boat), 01.07.2002 r.
|