Powrót do strony głównej Aktualności
Już niedługo "Słona Woda" w Mrzeżynie! ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Już za niecały tydzień, bo 20 lipca, rozpocznie się w Mrzeżynie IV Festiwal Pieśni Morza "Słona Woda". Oto kilka słów o historii miasta i portu oraz o poprzedniej edycji festiwalu od Mariusza Ściesińskiego, vice prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Mrzeżyna.


Wejście do portu

Historia tej miejscowości jest mało znana. Nawet jej mieszkańcy (z wyjątkiem garstki hobbystów), mają niewielkie pojęcie o dawnych dziejach tego portu. Został on wybudowany w XII wieku przez Trzebiatów, członka Związku Miast Hanzeatyckich (stąd późniejsza niemiecka nazwa Mrzeżyna - Treptower Deep).

Zasypanie przez kołobrzeżan starego ujścia Regi wymusiło na mieszkańcach przekopanie do dziś istniejącego kanału i budowę u jego ujścia nowego portu (koniec XV w.). Różne koleje losu sprawiły, że nie rozwinął się on na taką skalę jak choćby Kołobrzeg.

Marina w przyszłości

W końcu XIX w. Mrzeżyno zaczęło się wyłaniać jako zdrojowisko morskie. Piękna i czysta plaża, ujście Regi z możliwością żeglarstwa, wioślarstwa i wędkowania, wspaniały bór sosnowy - były czynnikami dla których zjeżdżali tu kuracjusze.

Dzisiejsze Mrzeżyno to w dalszym ciągu miejscowość wczasowa. Mnogość ośrodków wczasowych sprawia, że co roku wypoczywają tu tysiące wczasowiczów. Niestety z przykrością stwierdzam, że po takich atrakcjach jak żeglarstwo i wioślarstwo nie pozostał żaden ślad. Mimo, że port posiada wydzielone stanowiska do cumowania jachtów, sleep, prąd i wiele innych udogodnień, zawija tutaj niewiele jednostek. Z pewnością jest to podyktowane lokalnymi wypłyceniami na wejściu do portu (tor wodny nie oznakowany, miejscami do 1,5 m), oraz tym, że wejście do portu jest niebezpieczne przy wiatrach dolądowych o sile powyżej 4 stopni B. Istnieją już plany przebudowy i modernizacji portu (międzynarodowy projekt SuPortNet współ finansowany przez Phare), ale od wydania w 2000 roku dokumentu pn. "Perspektywy inwestycyjne dotyczące modernizacji lub budowy portów jachtowych w 12 polskich gminach nadmorskich", nic się właściwie nie zmieniło.

Moim zdaniem, możliwości jakie stworzyła znowelizowana ustawa o uprawianiu żeglarstwa to ogromna szansa aby już dzisiaj Mrzeżyno stało się silnym ośrodkiem żeglarstwa morskiego, choćby wyłącznie w wydaniu rekreacyjnym. W ubiegłym roku przez dwa dni byłem bardzo szczęśliwym człowiekiem, kiedy to nasza plaża, za sprawą Radia Zet zakwitła kolorowymi żaglami katamaranów plażowych. Te dwa dni, w których królowała na plaży muzyka, taniec sport i żagle odmieniły diametralnie wizerunek uzdrowiska. Wczasowicze zobaczyli, jak można zamiast biernego smażenia ciał na słońcu, korzystać z uroków słońca i wody. Niestety jedna jaskółka wiosny nie uczyni.

Przemek Mordalski w pubie

Koncert w pubie - Przemek Mordalski ('2001)

Jury

Jury zeszłorocznego festiwalu

Stare Dzwony na scenie

Na scenie Stare Dzwony ('2001)

Następne dwa dni które wstrząsnęły Mrzeżynem - to już III Festiwal Pieśni i Piosenki Żeglarskiej "Słona Woda" 2001. Impreza skromna, bo i środki organizacyjne niewielkie, ale za to ze wszech miar spektakularna, ciesząca zarówno wczasowiczów, mieszkańców jak i samych uczestników.

Przez dwa dni sierpnia zamiast discoplolowej sieczki zabrzmiały struny gitar Starych Dzwonów, Przemka Mordalskiego (laureat z 1999 r.) oraz ponad dwudziestu podmiotów wykonawczych startujących w konkursie. Tym razem I nagrodę zabrał do domu Roman Roczeń.

Roman Roczeń na scenie

Na scenie Romek Roczeń ('2001)

Andrzej Korycki

Andrzej Korycki rozdaje autografy ;-) ('2001)

Romek Roczeń

Laureat'2001 - Romek Roczeń

Dzisiaj, gdy szykujemy IV edycję festiwalu, jako pomysłodawca i jeden z organizatorów, zapraszam wszystkich serdecznie do odwiedzenia Mrzeżyna, szczególnie 20-21 lipca, kiedy to zabrzmią, przy akompaniamencie szumu morskich fal, dźwięki starych szant. Czekam na Was z utęsknieniem oraz nadzieją, że obsypiecie mnie pomysłami jak ruszyć żeglarstwo i obudzić drzemiącego olbrzyma.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Mariusz Ściesiński
vice prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mrzeżyna


P.S. Serdecznie dziękuję Sławkowi Majewskiemu (naczelnemu gazety "Impuls") oraz pracownikom UMiG Trzebiatów za udostępnienie materiałów.


A my przypominamy jeszcze program festiwalu:

Sobota 20.07. - Koncert "Szanta na sukces", prowadzi Ryszard Muzaj
- 15.00 - 18.00 - próby mikrofonowe,
- 17.00 - pokaz nurkowania - Z.Szumiło - Redaktor Naczelny czasopisma "Nurkowanie",
- 19.30 - 19.40 - otwarcie Festiwalu - Burmistrz, Dyrektor Domu Kultury, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mrzeżyna,
- 19.40 - 20.15 - Koncert laureatów poprzednich Festiwali,
- 20.15 - 22.30 - koncert konkursowy 10 podmiotów wykonawczych po 10 minut (może być dłużej). Jury: Agnieszka Sołowij-Kleban, Mariusz Ściesiński, Pierre Delacour (Francja), Andrzej Korycki, Jerzy Porębski.
- 22.30 - 24.00 - koncert laureatów poprzednich Festiwali i "all hands on deck".

Niedziela 21.07. - Koncert "Rejs ku Wyspom Szczęśliwym", prowadzi Ryszard Muzaj
- 17.00 - pokaz nurkowania - Z.Szumiło (j.w.),
- 19.30 - 20.00 - Ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród,
- 20.00 - 21.00 - Koncert Laureatów IV Festiwalu piosenki morskiej "Słona Woda",
- 21.00 - 23.00 - Koncert Galowy - "Stare Dzwony i Przyjaciele",
- 23.00 - 24.00 - All hands on deck - otwarta estrada dla gości i uczestników konkursu.

Ponadto w czasie trwania Festiwalu przewiduje się szereg atrakcji dla publiczności, m.in. konkurs z nagrodami, wystawa kamieni szlachetnych i półszlachetnych - ekspozycja z Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim (kino "Jantar") - wraz z możliwością zwiedzenia Muzeum Kamieni, wystawa bursztynu.

Więcej informacji możecie znaleźć tutaj. Zapraszamy do Mrzeżyna!

autor Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 14.07.2002 r.