Powrót do strony głównej Aktualności
Wiatrak 2002 - relacja Pawła Sochy ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Kolejny - 18 Ogólnopolski i 4 Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej WIATRAK 2002 zakończony.

Sylwester Karnafel podczas konkursuZespół o Wdzięcznej Nazwie - zdobywca Grand PrixNeptun na promiePoręba i Leo Gillespie na rynku w UeckermundePrzygotowania do chrztuProm BerlinProm RenataZdobywcy Barda Bałtyku Bra-De-LiAtlantyda na Promie BerlinWejście do portu w UeckermundeTak zwany fryzjer podczas chrztu morskiego


W dniu 13 września o godz. 12 miał odbyć się koncert dla dzieci z udziałem zespołu Bra-De-Li z Radomia, ale niestety mieli pecha po drodze do Świnoujścia i nie dojechali na czas. Kto by pomyślał że w piątek, trzynastego, można mieć pecha? Całą sytuację ratował Jurek Porębski, ponieważ na sali oczekiwało ponad 250 zniecierpliwionych dzieciaków. Zabawa była przednia. Jurek przy pomocy Jarka Sitarza i Sylwestra Karnafela świetnie bawił przez ponad godzinę najmłodszą część wiatrakowej publiczności.

O godz. 17.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, w których wzięło udział 12 podmiotów wykonawczych reprezentujących różne style muzyczne i wysoki poziom artystyczny. Jury w składzie: Sebastian Wypych - przewodniczący oraz Helena Walkowiak, Andrzej Korycki, Marek Szurawski, Franciszek Haber przez ponad dwie godziny przysłuchiwało się lekko stremowanym wykonawcom.

Werdykt Jury brzmiał następująco:

W kategorii piosenki autorskiej:

III miejsce

- Piotr Ściesiński z Mrzeżyna

II miejsce

- Ponton Club z Pruszkowa

I miejsce

- Kochankowie Rudej Marii z Gdyni

W kategorii interpretacji współczesnej piosenki żeglarskiej:

II miejsce

- Małgorzata Patecka ze Świnoujścia

I miejsce

- Sylwester Karnafel z Giżycka

Nagrodę główną festiwalu Grand Prix Wiatrak 2002 zdobył:

- Zespół o Wdzięcznej Nazwie z Teresina

Szczegółowy protokół jury można zobaczyć na http://www.wiatrak.swinoujscie.com.pl/

Tego samego dnia wieczorem mogliśmy zasłuchać się w morskie ballady śpiewane przez Andrzeja Koryckiego, Jurka Porębskiego, Przemka Mordalskiego,Guru Tyszkiewicza, Romka Roczenia, Stare Dzwony i Leo Gillespie z Irlandii.

W sobotę raniutko spotkaliśmy się wszyscy na kei basenu północnego aby zaokrętować się na promy Berlin i Renata. O godzinie 8.30 rozpoczął się kolejny wiatrakowy rejs Kanałem Piastowskim na Zalew Szczeciński, w kierunku niemieckiego Ueckermuende, gdzie odbył się mały koncercik na rynku tego pięknego miasteczka. Podczas rejsu wystąpili Atlantyda, EKT Gdynia, Smugglers, Ryczące Dwudziestki i wielu wykonawców konkursowych. W promieniach słońca powitał nas na wodach zalewu Neptun wraz ze swoją świtą i rozpoczął się chrzest naszych świeżych neofitów. Czekały ich niesamowite przeżycia, między innymi wizyta u fryzjera i tzw. Rekin, kto nie wie, co to rekin, niech przyjedzie do Świnoujścia za rok, zresztą obejrzyjcie zdjęcia.

Podczas trwania rejsu wybierano Barda Bałtyku, czyli Wiatrakową nagrodę publiczności. W tym roku zwycięzcą został zespół Bra-De-Li z Radomia.

W sobotę wieczorem wręczono nagrody laureatom festiwalu, którzy zaprezentowali jeszcze krótkie recitale. Następnie na scenie pojawili się goście specjalni, zaproszeni na X-lecie zespołu Przejazdem. Po kolei na scenie pojawiali się: Atlantyda, Ryczące Dwudziestki, EKT Gdynia. Niestety z powodu bardzo złych warunków tmosferycznych koncert został przerwany i nie mogliśmy oglądać Smugglersów i oczywiście jubilatów - zespołu Przejazdem. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni. Przez cały czas trwania koncertów można było rozkoszować się zupą rybną, którą organizatorzy zafundowali publiczności.

W tym samym czasie nad morzem, w świnoujskiej muszli koncertowej, trwał koncert "Rejs ku Wyspom Szczęśliwym", podczas którego wystąpili: Stare Dzwony, Leo Gillespie, Stan Iwan, Przemek Mordalski, Romek Roczeń, DNA. Niestety, pogoda również sprawiła im psikusa w postaci okrutnych opadów deszczu.

Niedziela już tradycyjnie powitała nas sztormową pogodą i nie można było rozegrać ostatniego już biegu regatowego po Zatoce Pomorskiej. I tak, o godz. 15.00 rozdano puchary i nagrody żeglarzom, którzy ścigali się w sobotę. A na deser odbył się koncert "Szantymeni żeglarzom", w którym udział wzięli: Jerzy Porębski, Przejazdem, DNA, Stanisław Iwan, Andrzej Korycki i Leo Gillespie.

Festiwal należy uznać za udany. Mimo bardzo skromnych środków, organizatorzy spisali się na medal. Następny festiwal za rok będzie jeszcze lepszy o czym zapewniają organizatorzy.

Paweł Socha
http://www.przejazdem.pl/
http://www.swinoujscie.com.pl/

autor Marcin Wilk (Redakcja "szanty.art.pl"), 13.10.2002 r.