Powrót do strony głównej Aktualności
XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Tegoroczny Festiwal "Shanties" będzie obchodził Jubileusz swej 20 letniej obecności wśród krakowskich wydarzeń kulturalnych, będzie miał charakter swoistej muzycznej retrospektywy, próbą podsumowania 20 lat piosenki żeglarskiej i szant w Polsce.

Wspomnieniem będą koncerty w Rotundzie, która w latach osiemdziesiątych była miejscem, gdzie głównie odbywały się koncerty i wydarzenia związane z corocznymi festiwalami Shanties. Towarzyszył im specyficzny nastrój tworzony przez wykonawców i publiczność na który składały się wspólne śpiewanie, tańce i dialogi między publicznością i wykonawcami. Z czasem Festiwal "wyrósł" z Rotundy - aby pomieścić coraz większą publiczność przenoszono go do większych pomieszczeń, by wreszcie na stałe umieścić go w sali Korony. I znów po jakimś czasie, wskutek nacisku publiczności i wykonawców, którym brakowało specyficznego nastroju Rotundy, koncerty festiwalowe wróciły tam jako dodatkowa impreza czwartkowo - piątkowa. Mają już kilkuletnią tradycję i są świetną zabawą dla wszystkich uczestników.

W czwartek 22.02 koncert reżyserować będzie podobnie jak w ubiegłym roku, Jurek Porębski. Piątkowy koncert oddany został w ręce Ani Peszkowskiej, oddanej miłośniczki szantowych zabaw i autorki wielu tłumaczeń i utworów. Według ich zamierzeń będą to koncerty wspomnień. Na scenie głównie pojawi się reprezentacja wykonawców solistów, którzy byli przy narodzinach Festiwalu, którzy potrafili wspólnie z publicznością stworzyć nastrój szantowej Rotundy. Niestety, czasowe ramy koncertów nie pozwoliły na zaproszenie wszystkich, którzy mogliby pojawić się na scenie. Przepraszamy za to ich i publiczność. Mamy nadzieję, że koncerty wspomnień wejdą na stałe w program przyszłych festiwali i weźmie w nich udział dalsza część wspaniałych wykonawców. W tym jubileuszowym roku cieszymy się, że udało nam się odnaleźć tak wspaniałych wykonawców jak Kuba Rosiak, Witold Zamojski, Ania Sojka, Waldemar Bocianowski i przywrócić ich publiczności.

Upłynęło 20 lat - idea krakowskich szant rozpowszechniła się w całym kraju czego dowodem są liczne i piękne festiwale i przeglądy trwające cały rok. Będą z nami w Krakowie szefowie tych imprez - kłaniamy się im nisko. W całym kraju? Nie tylko. Idea ta zawędrowała wraz z polskimi emigrantami za Ocean i w Kanadzie, i w USA, w wielu ośrodkach święci swoje triumfy. Na chwilę, na scenie Rotundy, pojawią się animatorzy festiwali szantowych w Toronto, Baltimore, Nowym Jorku, Chicago i Florydy. Smakowite rodzynki w urodzinowym torcie krakowskich szant. Niektórzy z nich... zaśpiewają na swój sposób szanty, które dużo wcześniej słyszeliśmy ze sceny starej Rotundy. Będzie pięknie - rozkołysana Rotunda jak za dawnych czasów znów popłynie w rozśpiewany rejs razem z przycumowanym z rufy całym Krakowem.

Ale nie tylko wspomnienia będą towarzyszyć w tym roku Festiwalowi, koncerty w Koronie niosą bowiem z sobą ducha współczesności, będą podsumowaniem zmian jakie zaszły w nurcie piosenki żeglarskiej w ciągu 20 lat. W piątek 23.02. zespoły zaprezentują żywiołową, współczesną piosenkę żeglarską, zarówno tę "autorską", jak też tę "starą", której bazą wielokrotnie bywa szanta klasyczna. Znakiem rozpoznawczym ma być nowoczesne brzmienie zespołów z pełnym wykorzystaniem współczesnych instrumentów (gitara basowa, gitara elektryczna, perkusja), jak również "brzmienie pubowe". Nie odcinając się zupełnie od korzeni pragniemy pokazać również publiczności dokonania "młodych zespołów". Chcemy oddać klimat zimowej tęsknoty za wiatrem, żaglami, nowopoznanymi przyjaciółmi. Ponieważ w lutym w Polsce żeglować możemy tylko w marzeniach postaramy się tę atmosferę przenieść w miejsce, gdzie można ją jeszcze w takim okresie odszukać czyli - do Tawerny. Pragniemy, aby publiczność zgromadzona w Koronie mogła się w tym koncercie naprawdę "wyszaleć".

W niedzielę (25.02. godz. 11:00) odbędzie się koncert poświęcony w pierwszej części rozwojowi żeglugi i zarazem sposobom żeglowania po morzach i oceanach świata. Ilustracją pierwszej części będą pieśni i opowieści naszych niezastąpionych szantymenów, którzy tekstem i muzyką opowiadać będą o morzu, początkach żeglugi, aż do końca epoki żaglowców. Druga część będzie dotyczyć współczesnego nam żeglarstwa, pokaże przygotowanie załogi, naszego Katamaranu do Rejsu 2000, wystąpią młode zespoły ilustrujące żeglarstwo współczesne.

Rok 2001, a tym samym Trzecie Tysiąclecie rozpoczęło się regatami The Race ogromnych katamaranów. To znamienne, że nie wyprawa w Kosmos, lecz na Morze i Oceany stała się symbolem Nowego Tysiąclecia. Wpłynęliśmy w nowe Millenium, patrząc wstecz - wiele wiemy, patrząc w przyszłość - wiele się domyślamy. Wspominamy wszystkich tych, którzy odkryli nam ten Świat, a wszyscy marzymy, by wyruszyć ich śladami, by dla siebie odkryć Go ponownie. W tym koncercie (niedziela 25.02. godz. 17:00) ponownie odkryjemy świat Żeglarzy i Żaglowców w szantach i piosenkach zespołów, które w poprzednim tysiącleciu stanowiły trzon działalności szantowej w Polsce i na świecie, jednak większość piosenek będzie zupełnie nowych.

Przygotowane na podstawie programu Festiwalu, dokładne informacje na stronie Festiwalowej www.shanties.pl.
Tekst nadesłała Oshin. Dzięki!

autor Marcin Wilk (Redakcja "szanty.art.pl"), 18.01.2001 r.