Powrót do strony głównej Aktualności
Prezentacje SAP - zespół "Passat" ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Passat na Wiatraku 2001

Poniżej mamy dla Was niespodziankę - zespół udostępnił nam fragmenty dwóch swoich piosenek w formacie MP3.

Żegluj z Passatem"Żegluj z Passatem"

 

Rozterki żeglarza"Rozterki żeglarza"

Passat na PPP - tychy.szanty.pl 2002

Passat na PPP - tychy.szanty.pl 2002

Passat na Kubryku 2001

"Pasat - typ stałego wiatru strefy międzyzwrotnikowej, wiejącego od wyżów zwrotnikowych w kierunku równika" - czytamy w encyklopedii. Co wspólnego mają cztery dziewczyny i dwóch chłopców z wiatrem? Czy o niedawno powstałym zespole można powiedzieć, że wniósł świeży powiew do muzyki szantowej?

Jesteśmy zespołem wokalno - instrumentalnym, chociaż niektórzy określają nas mianem kabaretu szantowego lub ostatnio modną nazwą "girlsband". Działamy przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu od maja 2001r. - pisze szefowa zespołu Ania Górecka. Zespół zatem jest całkiem młody, ale tworzą go ludzie mający już pewne doświadczenie z muzyką. Probowali swoich sił w innych formacjach muzycznych, niektórzy mają też wykształcenie muzyczne. Teraz wszyscy postawili na muzykę żeglarzy - wydaje nam się, że z całkiem niezłym skutkiem! Z całą pewnością w takim właśnie ukierunkowaniu Passatu ma swój ogromny udział Ireneusz Herisz z zespołu Segars - jest managerem zespołu. Dzięki niemu właśnie Passat zaistniał. Pierwszy raz zespół wystąpił na zeszłorocznym Bezanie, gdzie zajął I miejsce, a potem... nie tracił już czasu. Można było ich posłuchać w Łodzi na Kubryku (II miejsce), Kunicach (I miejsce), Sławie (II miejsce), Giżycku, Olsztynie, Iławie, Świnoujściu, Szczecinie, Katowicach, Tychach (I miejsce) i Krakowie (Konkurs Debiutów).

Nie śpiewamy szant - powiedziała nam Ania. Są to raczej piosenki żeglarskie. Ania uważa, że szanty są stworzone dla męskich głosów, a w Passacie śpiewają same dziewczyny. Stąd też konkretna tematyka utworów - zespół śpiewa o morzu i żeglarzach ale z punktu widzenia kobiet: żon, matek, dziewczyn. Śpiewają o tęsknocie do swoich mężczyzn, o niedoli tych pozostawionych na lądzie kobiet, które zastanawiają się, co ich ukochany robi w innych portach, o kobietach bawiących się w tawernach. Ale nie tylko - utwór, który najbardziej nam się spodobał to "Rozterki żeglarza" - czyli co czeka marynarza podczas rejsu...

Nie musieli bardzo długo czekać na zauważenie. Pierwszy występ był już sukcesem. A największe dotychczasowe osiągnięcie zespołu to Duży Dzwon Portu Pieśni Pracy i 40 godzin w studiu nagrań - pierwsza nagroda na festiwalu w Tychach.

"Dziś szarość zniknie, pójdzie precz gdy melodię tę usłyszysz..." - obiecują dziewczyny z Passatu w piosence o jakże wymownym tytule - "Żegluj z Passatem". Około 40-minutowy gotowy już materiał pozwala przypuszczać, że nagroda z Tychów nie zostanie zmarnowana. Czekamy zatem na płytę :-)

 

W skład zespołu wchodzą:
Ania Górecka - śpiew, kierownik zesopłu
Agnieszka - śpiew
Kasia - śpiew
Ela - skrzypce (w zastępstwie za Monikę)
Jaś - bas
Kamil - gitara
Ireneusz Herisz - manager.
Poetycko realizuje się w zespole Iwona Smołkowicz - jej autorstwa są teksty piosenek.

Kontakt z zespołem:

Ania Górecka
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1
ul. Powstańców Warszawskich 12
41-902 Bytom
tel. 032 281 25 08
e-mail: A.G@mdk.bytom.pl

autor Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 07.03.2002 r.