Powrót do strony głównej Aktualności
Kopyść - odrobina historii ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Najstarsza "Kopyść" jaką znam

Białostocka Kopyść to najstarszy z istniejących w Polsce festiwali. Pierwszy raz odbyła się 7-8 kwietnia 1979 roku. Starszym od niej byłby festiwal Akademicka Giełda Piosenki Żeglarskiej w Górkach Zachodnich (1977-1978 r.) - ale niestety nie przetrwał do dzisiaj, natomiast tylko o rok młodsze od "Kopyści" są krakowskie Shanties (1980 rok).

Pierwszy białostocki festiwal był organizowany przez żeglarzy z Akademickiego Yacht Clubu i tak jest aż do dziś. Pierwszy przegląd odbył się 23 lata temu w klubie "Co nie co" a w imprezie wzięło w sumie udział aż 70 osób (zespoły oraz soliści). Jury przyznało wówczas 3 nagrody główne - Wielka Kopyść dla zespołu Błękitna Dziewiątka (debiut Waldka Mieczkowskiego), oraz nagrody dla Ireny Naliwajko i dla zespołu PWST.

Rok później nagrody zdobyli - Wielka Kopyść dla zespołu Refpatent (obecne Cztery Refy), oraz nagrody dla: Waldemara Mieczkowskiego i Piotra Wawreniuka (zespół Motylku Mój). Zespół Refpatent (gdyby nie zmienił nazwy byłby dziś najstarszym istniejącym zespołem szantowym ;-)))) odśpiewał na koniec premiery kilku zupełnie nieznanych wówczas pieśni jak na przykład "Żeglarski Los" czy "Tysiące mil stąd" a największą furorę zrobiła pieśń "Tyle mamy za sobą przebytych mil", która zaśpiewana a cappella była wtedy czymś absolutnie niezwykłym i zrobiła ogromne wrażenie na jurorach i publiczności.

Mało brakło żeby Kopyść podzieliła los Górek Zachodnich - wydarzenia roku 1981 uniemożliwiły zorganizowanie III-go festiwalu a i z kolejnymi były poważne kłopoty. Dopiero po kilku latach i po sukcesach krakowskich "Shanties", które zapoczątkowały eksplozję tego typu imprez ogólnopolskich - ten najstarszy z istniejących obecnie festiwali znów wrócił na mapę polskiej sceny szantowej.

Jeden z najsympatyczniejszych - dzięki ciepłemu podejściu organizatorów do wykonawców - festiwal "Kopyść" uzyskał pełnoletniość ;-)) i odbędzie się już po raz osiemnasty. Każdy kto kiedykolwiek wybrał się w tę daleką drogę powie Wam, że naprawdę warto pojechać na ten festiwal. Niepowtarzalny klimat, profesjonalna i z wielkim spokojem przebiegająca organizacja, to wystarczające powody, aby uzbierać trochę grosza, pozałatwiać wcześniej ważne sprawy zawodowe i zarezerwować sobie weekend 12-13 kwietnia, żeby nareszcie trochę odpocząć wraz z przyjaciółmi na drugim końcu Polski. A spotkacie tam większość Waszych ulubionych wykonawców. Warto również zaznaczyć, że gościem honorowym festiwalu będzie Roman Paszke.

Do zalet białostockiej Kopyści należy również fakt znakomitej oprawy medialnej - w zeszłym roku, w ogólnopolskiej TV3 można było zobaczyć dość długie relacje z "Kopyści", natomiast od naszych rodaków zza oceanu przyszły doniesienia, że można było oglądać relację aż tam dzięki TV Polonia. Jak ważny jest festiwal dla lokalnej społeczności niech świadczy fakt, że w lokalnej prasie pojawiły się obszerne artykuły na ten temat, wraz z wielkimi zdjęciami laureatów głównych nagród oraz innych wykonawców. Wielu organizatorów imprez dzisiaj nie przykłada do tych spraw zbyt wielkiej wagi, zapominając niestety, że dla wielu młodych wykonawców tego typu wyróżnienie jest nie lada motywacją do dalszej pracy nad swoim warsztatem muzycznym.

Nie wiem, czy trzeba Was jeszcze zachęcać, ale na wszelki wypadek ;-)))) zamieszczamy kilka fotek z zeszłego roku... eeeech a jest co wspominać ;-)))))) Jam to widział... ;-)))


Fotorelacja z "Kopyści" 2001

Pańszczyn - Porębski - Korycki
Wspaniała "kopyściańska" publiczność
Ryczące Dwudziestki
Siemon, Gooroo Tyszkiewicz, Korycki, E. Mińko, Porębski, R. Mińko
Publiczność nie wytrzymała - owacje na stojąco na zakończenie festiwalu
Marek Szurawski
Waldek Mieczkowski
All hands on deck (frontem Zbyszek Zakrzewski, Elżbieta Mińko)
Mechanicy Szanty
Kochankowie Sally Brown
Korycki, Elżbieta i Ryszard Mińko
Gooroo Tyszkiewisz (Smugglers)
Cztery Refy
impreza pofestiwalowa - urodziny Gooroo
 
Obecnie nazywają się PRAWY OSTRY
Jurek Porebski & Gooroo Tyszkiewicz
Banana Boat - lauterat Grand Prix Wielka Kopyść 2001
Impreza pofestiwalowa - urodziny Gooroo
 

Organizatorzy zaplanowali następujący grafik koncertów:

12.04.2002 godz. 19.00 "Czas w Morze" - konkurs (bilety ok. 15zł)
13.04.2002 godz. 12.30 "Szanty dla Dzieci" (bilety ok. 5zł)
godz. 16.00 "Wiatr na wantach gra" (bilety ok. 10zł)
godz. 20.00 "Żeglujże żeglarzu" (bilety ok. 30zł)
Karnet na wszystkie koncerty (oprócz koncertu dla dzieci) - 45zł

Impreza odbędzie się w Białostockim Ośrodku Kultury - Kino Forum (ul. Legionowa 5)
Bilety do nabycia: przed koncertami w kasie Kina Forum.
Można również telefonicznie rezerwować bilety bezpośrednio u Elżbiety Mińko.

Organizator Festiwalu: Akademicki Yacht Club w Białymstoku.
Dyrektor Festiwalu : Elżbieta Mińko (tel 085-652-04-90 oraz 608-410-553)

Tekst sklecił korzystając ze źródeł prasowych, własnych doświadczeń zeszłorocznych oraz morskich opowieści Jurka Rogackiego i Zbyszka Zakrzewskiego na temat czasów prekambryjskich - przy mocnych trunkach ;-)))
Maciej Jędrzejko

autor Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 16.03.2002 r.