Powrót do strony głównej Aktualności
X Festiwal "Szanty w Giżycku" zakończony ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku" zakończony!

Ten jeden z największych (prawdopodobnie na świecie) festiwali szantowych doczekał się w tym roku swojej jubileuszowej, X edycji. W tym czasie organizatorzy festiwalu - Giżyckie Centrum Kultury - zdążyli nas przyzwyczaić do profesjonalnej, z rozmachem przygotowanej imprezy. Również w tym roku udało się zgromadzić dużą liczbę najbardziej znanych zespołów. Dopisała także publiczność - organizatorzy szacowali, że w ciągu trzech dni przewinęło się przez amfiteatr około 20.000 słuchaczy. Na miejscu były wszystkie niezbędne służby, dzięki którym można było bawić się bezpiecznie. Niezła była też jakość nagłośnienia. Bez trudu można było zrozumieć tekst śpiewanych ze sceny utworów. Ciekawostką tegoroczną była specjalna gazetka festiwalowa o tytule "Szanty w Giżycku". Gazetka ukazywała się każdego dnia. Niestety, nakład był bardzo mały, więc naszej redakcji udało się zdobyć tylko jeden (na szczęście najważniejszy) jej numer. Również w tym roku organizatorzy zdecydowali się zmodyfikować nieco festiwalową scenę: dobudowano z przodu dziób, zakończony efektownym bukszprytem. Sceno-okręt ochrzczono imieniem "Szanta". Ujemnym tego efektem było jednak zauważalne zmniejszenie powierzchni "parkietu" tanecznego przed sceną.

Tegoroczna impreza trwała 3 dni. Rozpoczęła się w czwartek o godzinie 20:00. Wystąpiły podmioty konkursowe, w ilości 17 zespołów i jednej solistki. Jury wysłuchało 41 konkursowych piosenek. Na ogłoszenie werdyktu debiutanci musieli poczekać jednak do soboty. Po części konkursowej koncertowały zaproszone gwiazdy. Podczas konkursu nastąpiło załamanie pogody, lecz publiczność okazała się wodoodporna i debiutanci nie musieli grać tylko dla jury. Gdy kończył się pierwszy festiwalowy koncert - już świtało.

W piątek i sobotę pogoda nie robiła już brzydkich kawałów i bez przeszkód można było wysłuchać koncertów. Publiczność mogła brać udział w wielu konkursach, w których można było wygrać między innymi 2 osobowy kajak turystyczny oraz lot balonem nad Giżyckiem. W sobotę kajak wygrała ekipa z (he, he...) Zakopanego. Publiczność mogła również głosować na Przebój Dziesięciolecia giżyckiego festiwalu. W ciągu 2 dni zebrano 653 kupony, za pomocą których sporządzono ranking:

1. Gdzie ta keja - 209 głosów.

2. Cztery piwka - 118 głosów.

3. Dwudziesty Czwarty Lutego - 107 głosów.

4. Pożegnalny ton - 60 głosów

5. 10 w skali Beauforta - 46 głosów.

Jak widać bezkonkurencyjny okazał się Jurek Porębski, którego piosenki opanowały dwie czołowe lokaty.

Pierwszym punktem sobotniego koncertu było ogłoszenie wyników czwartkowego konkursu debiutów. Szanowne jury stanowili: Alina Skupińska, Andrzej Korycki, Jerzy Porębski, Zbigniew Kosiorowski - przewodniczący. Nagrody pomagała wręczać miss zaprzyjaźnionego z Giżyckiem miasta Dubno. Niestety, jak zauważyliśmy, nie wszyscy laureaci załapali się na buzi od miss :). Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagrodę w wysokości 3000 PLN, ufundowaną przez Bogdana Stojkowskiego (głównego sponsora "Szant w Chicago") odebrał zespół "Latający Holender" z Warszawy, za artystycznie wyrażoną w piosence "Cumy" poetycką wiarę w sens żeglugi "i pod prąd i pod wiatr". Zespół, mimo że debiutancki, składa się z doświadczonych muzyków, mających staż w zespole "Spinakery".

II nagrodę - 1500 PLN przyznano "Press Gangowi" z Giżycka, co wywołało zrozumiały aplauz publiczności. Jury uzasadniło swoją decyzję ciekawą aranżacją i wykonaniem autorskiej "Irlandii" oraz zademonstrowaniem możliwości artystycznych rokujących następne sukcesy. Zespół pojawił się na scenie szantowej przed trzema laty a w obecnym składzie gra już rok. Zdążył już zdobyć laury na radomskiej "Rafie 2001" oraz "Kopyści 2002" w Białymstoku. Obecny skład stanowią:

Monika Jędrzejowska - wokal

Natalia Dobrzańska - wokal + instrumenty perkusyjne

Joanna Lis - skrzypce

Anna Polakowska - wokal

Andrzej Gasiul - gitara basowa

Grzegorz Polakowski - wokal + gitara

Łukasz Staśkiewicz - wokal + bongosy.

Zespół przymierza się do utworzenia własnej witryny internetowej, więc niedługo będziemy mogli Wam zaprezentować go nieco dokładniej.

Dwie róworzędne III nagrody po 600 PLN otrzymały "Zespół o Wdzięcznej Nazwie" z Teresina oraz "Młynn" z Chicago. Nasza redakcja otrzymała płytę od zespołu "Młynn", z pozwoleniem na opublikowanie jednego utworu w MP3, co niebawem uczynimy. Zespół ten przedstawimy bliżej w naszych "Prezenacjach".

Wyróżnienia otrzymały zespoły "Prawy Ostry" z Białegostoku, "Bukanierzy" z Warszawy oraz "Ponton Club" z Warszawy. Konkurs Piosenki Ekologicznej wygrał "Press Gang" z Giżycka.

Jury przyznało jeszcze jedno wyróżnienie - dla Organizatorów - za "skuteczną animację wydarzeń kulturalnych w wymiarze ponadregionalnym". My również uważamy, że takie wyróżnienie należało się Giżyckiemu Centrum Kultury, tym bardziej, że potrafili realizować przez 10 lat ten wspaniały zamysł. Musimy wszak pamiętać, że ostatnie lata nie są zbyt łatwe dla kultury w ogóle, w tym także dla piosenki żeglarskiej.

Gratulujemy wszystkim laureatom, dziękujemy organizatorom i czekamy na XI edycję "Szanty w Giżycku" w 2003 roku.

autor Michał Klawon (Zespół "Wodny Patrol" z Olsztyna), 15.07.2002 r.