Rok 2003 zaznaczył się na polskim rynku szantowym między innymi powstaniem nowego a zarazem nowatorskiego w swej formule festiwalu pod nazwą Kieleckie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Szanta Na Sukces". Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żeglarsko-Szantowe "Gejtawy".
Najciekawszą nowością festiwalu jest wypracowana przez organizatorów formuła festiwalu - kilkakrotne koncerty pozwalające zaprezentować się zespołom konkursowym publiczności, ocena "na żywo" i połączenie tradycji z nowościami.
W ramach każdej edycji festiwalu odbywa się kilka koncertów - spotkań zespołów konkursowych z publicznością. Ponieważ spotkania te pozbawione są obecności jury, zespoły mają okazję bezstresowo zaprezentować publiczności szerszy niż zwykle program. Każde spotkanie kończy się koncertem zaproszonej Gwiazdy Wieczoru.
Festiwal się rozwija, pojawiają się nowe pomysły. I co najważniejsze: pojawiają się i są realizowane. W tym roku w ramach festiwalu pojawił się nowy konkurs - Konkurs Premier organizowany we współpracy ze Związkiem Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.
W trakcie finału, odbywającego się tradycyjnie w maju, w tym roku w dniach 19-21 maja, zespoły konkursowe zaprezentują 4 utwory: jedną piosenkę własną (autorską), jedną premierową z konkursu premier, jedną losowaną z 9 standardów oraz utwór obowiązkowy, taki sam dla wszystkich zespołów.
Unikalny klimat "Szanty Na Sukces" zawdzięczać należy również kieleckiej publiczności. Kiedy wspominam edycje, w których miałem okazję i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć (jako widz i słuchacz oczywiście) zawsze mam przed oczami dobrze bawiącą się grupę ludzi. To z Kielc pochodzi znany okrzyk "Brawo dla basisty!", który usłyszałem na pierwszym spotkaniu z "Szantą Na Sukces", a który towarzyszył festiwalowi przez cały czas.
Organizatorzy festiwalu (a zwłaszcza główny sprawca motoryczny - Marek Szymański) - to prawdziwa zagadka. A to dlatego, że co chwilę (czytaj: co edycję) wymyślają coś nowego: w dorobku Stowarzyszenia Żeglarsko-Szantowego "Gejtawy" można znaleźć zorganizowanie Zaduszek Szantowych, z których powstał podwójny album DVD, koncert "Wyspy Bożego Narodzenia" promujący plakat wydany specjalnie dla III edycji Szanty Na Sukces, wydanie płyty CD z koncertu w siedzibie radio Kielce poświęconemu pamięci Pawła "Pablo" Koprowskiego, wydanie okolicznościowych kart pocztowych czy wreszcie wydanie specjalnego, okolicznościowego śpiewnika, który ujrzy światło dzienne na finale III edycji festiwalu w maju 2006.
Ciekawe co przyniesie przyszłość? Jakie nowe pomysły Stowarzyszenia uraczą rynek szantowy? To ujawnią zapewne najbliższe miesiące. A na razie pozostaje oczekiwać na kolejną wachtę oraz koncert finał w maju.. Szczegóły możecie znaleźć na stronie festiwalu: http://www.szantanasukces.pl oraz na http://www.szantymaniak.pl a zdjęcia z koncertów "Szanty Na Sukces" na stronie http://foto-shanties.zapiecek.art.pl.
Na koniec trochę danych statystycznych:
Pierwsze koncerty "Szanty Na Sukces" miały miejsce w pomieszczeniach stołówki Akademii Świętokrzyskiej, kolejne w Wojewódzkim Centrum Kultury oraz w Domu Środowisk Twórczych, by na dobre zagościć w Kieleckim Centrum Kultury. Odbyło się też spotkanie kończące I edycje nad Zalewem w Cedzynie lecz wtedy pogoda spłatała potężnego figla - cały dzień nie padało, a lało.
Konkursowe szranki "Szanty Na Sukces" od 2003 roku gościły wiele zespołów, niektóre nawet kilkukrotnie. Do tej pory wystąpili (alfabetycznie): 4 Szmery, Betty Blue, Canoe, Ciąg Dalszy Nastąpił, Clezmers, Długie Pagaje, Draccar, Drakkar Północnych Fiordów, Fair Lady, Fok, Koga, Los Shantos, Młode Bra-De-Li, Może i My, Muszelki, Nagielbank, Paweł Leszoski i DNA, Pchnąć w Tę Łódź Jeża, Pod Masztem, Po Hoku, Psia Wachta, Qfel i Piffko, Swim Cream, The Grogers, Trzy Majtki, V-szerze Na Bis, Watra i Grube Ryby, Zespół 33 KHDŻ Passat.
Zwycięzcami pierwszych edycji festiwalu zostały zespoły Canoe w 2004 roku oraz w ubiegłym roku The Grogers.
Jako Gwiazdy występowali (alfabetycznie): Anam Na Erieann, Atlantyda, Banana Boat, Canoe, Cztery Refy, EKT Gdynia, Fair Lady, Hambawenah, Kochankowie Sally Brown, Marek Szurawski, Mechanicy Szanty, Nordet, North Cape, Perły i Łotry, Qftry, Roman Roczeń, Róża Wiatrów, Ryczące Dwudziestki, Segars, Yank Shippers, Zejman i Garkumpel.
W roli jurorów można było spotkać: Marka Szurawskiego, Andrzeja Brońkę, Marzenę Ślusarską, Janusza Olszówkę, Piotra Zadrożnego, Ireneusza Wójcickiego, Sławomira Klupsia, Bogusława Nowickiego.
Koncerty prowadzili: Maciej "YenJCo" Jędrzejko, Bartosz "Bongos" Konopka, Przemysław "Soulman" Dusza, Jarosław "Igor" Witczak, Radosław "Radziu" Wójtowicz.
Patronat nad koncertami obejmowali między innymi: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kielecki, Prezydent Kielc, Zarząd Główny PZŻ.
O koncertach mówili, pokazywali, pisali: TVP3, Polskie Radio Pr.3, Radio Bis, Radio Kielce, Radio ESKA, Radio Plus, Magazyn Żagle, Rejs, Jachting, Gazeta Wyborcza, Echo Dnia, Słowo Ludu, portale internetowe.
Z szantowym pozdrowieniem Jarosław "Jaro20" Skoś
Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 15.04.2006 r.
|