Zarząd osiedla Daszyńskiego i bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej w Pszczynie zapraszają w niedzielę, 30 lipca 2006 r. na festyn pod hasłem - "Wakacyjne szanty na osiedlu Daszyńskiego" (III Wakacyjny Festyn Osiedlowy). W trakcie imprezy dla miłośników sportu i zabawy przy dobrej muzyce, przygotowano "morze" emocji.
Program:
9.00 - 15.00 rozgrywki sportowe (boisko szkolne PG nr 4)
- deblowy turniej tenisa ziemnego
- rodzinny rajd rowerowy
- turniej piłki nożnej
- turniej koszykówki ulicznej
- turniej skata sportowego (od 10.00 na terenie Firmy Globus)
Regulaminy poszczególnych dyscyplin możecie znaleźć na plakatach i w internecie (www.pless.pl).
Po południu zapraszamy na występy estradowe.
15.00 - 22.00 imprezy estradowe (estrada na terenie firmy Globus obok Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie)
- ok. 15.00 - DJ Olek (zabawy i konkursy dla dzieci)
- ok. 16.30 - Błażej Wojtyła (pokaz iluzjonisty)
- ok. 17.00 - koncert zespołu "Tonam i Synowie"
- ok. 19.00 - koncert zespołu Szantana
- ok. 19.45 - kabaret Experyment
- ok. 20.15 - koncert zespołu Sąsiedzi
Przygotowaliśmy także wiele dodatkowych atrakcji dla małych i dużych: dziecięcy park zabaw, zabawy i konkursy morskie, szantowe karaoke, loteria fantowa, Tawaerna z napojami i jadłem i inne niespodzianki.
Organizatorem festynu jest Zarząd Osiedla Daszyńskiego, a pomagają mu w organizacji: Pszczyńskie Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej, Urząd Miejski w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, ATS Jakub Pszczyna.
Opiekę medialną sprawują: Gazeta Pszczyńska, Głos Pszczyński, Radio Mega FM i portale internetowe: Pless.pl; Infopres.pl.
Festyn odbędzie się bez względu na pogodę.
Poniżej kilka informacji o występujących zespołach:
"Tonam i Synowie" - powstali w 1987 roku, niedługo później wygrali festiwal Shanties w Krakowie. Na ich koncie są również nagrody publiczności, Grand Prix festiwali w Łodzi, Tarnowie, Stalowej Woli, Gdyni, Wrocławiu. Długo by wymieniać wszystkie ich laury, przeglądy, festiwale, najkrócej mówiąc - wygrali wszystko co w shantach można było wygrać. Po zdobyciu krajowego rynku zaczęli koncertować za granicą. Kilkakrotnie uczestniczyli w festiwalach w Holandii, Niemczech, Francji jak również koncertowali w Czechach i Estonii. W 1992 roku Garbaty na s/y "Zawisza Czarny" uczestniczyli w obchodach 500-lecia odkrycia Ameryki. Dwa lata później Tonamy odwiedziły Stany i Kanadę dając kilkadziesiąt koncertów. Wszystkie zostały owacyjnie przyjęte nie tylko przez polonijną publiczność, ale również przez rodowitych Amerykanów.
W 1995 roku postanowili sprawdzić się na szerszych wodach showbiznesu - pod szyldem "Voices" zdobyli wyróżnienie na opolskich debiutach. Tym samym zespół zawiesił na 10 długich lat śpiewanie shant. Można zaryzykować stwierdzenie, że zespół Tonam & Synowie, nazywany przez niektórych po prostu Tonamy, to żywa legenda piosenki żeglarskiej.
Z pierwszego składu w zespole śpiewają 4 osoby - Wojciech Zawadzki (Muki), Wojciech Plewnia (Garbaty), Jarosław Darul (Rulon) Michał Czernek (Atari), dołączył do nich Marcin Murat (Marcinek). (www.tonam.and.synowie.w.interia.pl)
Polecam też wywiad z zespołem, udzielony dla pisma "Traktorzysta Pszczyński" nr 23 (www.architektura.home.pl/traktor/archiwum/numer23/tonam_i_synowie.htm)
"Sąsiedzi" - "Jesteśmy zespołem wokalno-instrumentalnym związanym z szeroko pojętym nurtem piosenki żeglarskiej. W swoim repertuarze posiadamy zarówno tradycyjne pieśni morza jak i współczesne piosenki, zachowane w brzmieniu i stylu folkowym. Inspiracją do tworzenia własnych kompozycji są utwory celtyckie, francuskie oraz muzyka dawna. Nasze instrumentarium to skrzypce, mandolina, gitary, flety, bodhran.
Zespół powstał w październiku 2001r. w Gliwicach. Tworzą go absolwenci oraz studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Muzycznej w Katowicach." (informacja ze strony zespołu: www.sasiedzi.szanty.pl).
Polecam też wywiad z zespołem, udzielony dla pisma "Traktorzysta Pszczyński" nr 18 (www.architektura.home.pl/traktor/archiwum/numer18/traktorzysta18.pdf)
Skład zespołu:
Jakub Owczarek - śpiew, bodhran
Adrian Poznachowski - śpiew, gitara
Dominika Płonka - śpiew, flety
Rafał Krzysztoń - gitara, mandolina
Elżbieta Warwas - śpiew, skrzypce
Marek "Wiklina" Wikliński - śpiew, drumla
Kamil Piotrowski - śpiew, mandolina, gitara
"Szantana" - "Szantana Sukces" powstała w roku 2002 jako jednorazowy wybryk na festiwal piosenki żeglarskiej "Tratwa". Zaprezentowaliśmy na nim piosenkę "Kac na jeziorze", która uzyskała skromne uznanie wśród braci żeglarskiej. Zespół reaktywował się w 2004 roku, w zmienionym składzie, zmieniając przy tym nazwę na "Szantana". Od początku swej działalności kładziemy nacisk na wykonawstwo własnych utworów, jednakże nie uciekamy przed piosenkami szerzej znanymi, acz przykrytymi warstwą zapomnienia. Od początku roku 2006 grupa działa w obecnym składzie od niedawna z perkusistą znanej pszczyńskiej grupy rockowej. Na twórczość Szantany ogromny wpływ ma ludowa piosenka bretońska. W młodości każdy z nas słuchał muzyki poważnej, co nie znalazło jednak odzwierciedlenia w bieżącej działalności. Z dokonań Johna Lennona najwyżej cenimy płytę, którą nagrał z Yoko Ono w łóżku. Zainspirowani planujemy jesienią 2033 roku nagrać płytę w wannie. Gramy typową Szantę Alternatywną, naszą muzykę można umieścić w nurcie Under Water Shanta. Na łamach niniejszego pisma pragniemy zdecydowanie zaprzeczyć, że jesteśmy zespołem młodzieżowym, oraz że którykolwiek z członków zespołu
posiada kartę pływacką. (proszę użyć pogrubionej czcionki). Każdy z muzyków ma starą maturę, którą w dobie supermarketów coraz trudniej kupić na targu. Twórczość oraz posłanie traktujemy ze śmiertelną powagą, w czasie występu każdy dźwięk jest starannie przemyślany, a wizualizacje komputerowe zastępujemy tańcem brzucha Simona. Przymierzamy się aby wiosną 2015 roku nagrać debiutancki singiel, który wyłącznie wśród znajomych zostanie rozprowadzony na taśmach do magnetofonów szpulowych. Rok 2006 uczynił wiele spustoszeń w naszym życiu, jednak w dalszym ciągu optujemy za lustracją wszystkich żeglarzy, nikt z nas nie znalazł się na liście Wildsteina a nasz perkusista nie był w ZHP.
Dziękujemy panom: - Fi del Castro za natchnienie oraz Edisonowi za elektryczność.
Skład zespołu:
Simon - flet popseczny, flażolety, mandolina, puszka z ryżem ale bez pepsi, mandola, bombarda, gitara, waga łazienkowa, wizualizacje, śpiew
Pepan - gitara basowa, wizualizacje, dobryduh,
DariuSz - śpiew , a czasem: harmonijka ustna, kazoo,
Zwierzak - instrumenta perkusyjne
Yen Drek - gitara, śpiew, przeszkadzajki
Kabaret "Experyment" - kabaret tworzą czterej uczniowie pszczyńskich szkół średnich - Wojtek Gorzko i Paweł Klepek z LO im. Bolesława Chrobrego oraz Krzyś Cepok i Jonatan Rabinek z Zespołu Szkół Rolniczych (www.experyment.go.pl). Ich twórczość to wypadkowa, obserwacji, otaczającej nas rzeczywistości w zderzeniu z młodzieńczym wigorem i humorem. Jednym słowem "masa" śmiechu...
Za informacje dziękujemy Jackowi Kobylińskiemu. Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 24.07.2006 r.
|