Powrót do strony głównej Aktualności
Kolory morza - drugi biegun szant ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Serdecznie zapraszam na koncert "Kolory morza - drugi biegun szant" w Stodole (Warszawa), w niedzielę 3 grudnia, start o godzinie 18.30.

 

Impreza dla muzyki żeglarskiej w ostatnim okresie nietypowa. Teoretycznie jest to promocja nowej płyty "Kolory Morza" zespołu Bukanierzy, jednak głównym zamierzeniem organizatorów jest raczej promocja rzadkiego ostatnio gatunku "szant stylowych", czyli muzyki z klasą, opartej na dobrej tradycji folku morskiego. Dlatego też zaprosiliśmy dwa najstarsze i bezkonkurencyjne w tym gatunku zespoły w Polsce - Stare Dzwony i Cztery Refy. Naszym zamierzeniem jest pokazać, że muzyka żeglarska nie jest gatunkiem muzyki dyskotekowej, czy nadającej się wyłącznie na letnie imprezy żeglarskie. Może to być muzyka ambitna, a jednocześnie trafiająca do szerokiej rzeszy odbiorców.

 

Wierząc głęboko w to, że "komercyjne" nie znaczy "kiepskie", przygotowujemy dla Was imprezę bardzo starannie. Nie będzie to typowy koncert. Do przygotowania scenografii i programu zaangażowaliśmy m.in. teatr amatorski i sporą grupę osób chcących stworzyć niepowtarzalną atmosferę, równocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Koncertowe wydarzenia będą miały miejsce nie tylko na głównej scenie, gdzie będą występowały zaproszone zespoły, akcja będzie się toczyć w całym klubie. Aktorami i współtwórcami całego zamierzenia będą wszyscy goście obecni tego wieczoru w "Stodole". Reszta niech na razie pozostanie niespodzianką...

 

Organizatorzy:
Klub "Stodoła" i zespół "Bukanierzy"

Kolory morza, drugi biegun szant

03.12.2006, niedziela
Klub Stodoła
Ul. Batorego 10
Wejście godz. 18.30

Bilety 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu
W przedsprzedaży można również kupić bilet z płytą "Kolory morza" za 30 zł!

Wystąpią:
4 Refy, Stare Dzwony, Kliper i Bukanierzy
Wśród dodatkowych atrakcji m.in. posiedzenie rumowej kongregacji "WRAK"!

Stare Dzwony

To obecnie najstarszy istniejący nieprzerwanie zespół na scenie szantowej w Polsce. Zespół, który spowodował tak wielkie zainteresowanie szantą w Polsce. Każdy, kto śpiewał szanty na początku lat 80-tych starał się śpiewać tak, jak "Stare Dzwony". Jeśli śpiewało się tak jak ONI, znaczyło to, że jest się blisko ideału. Cała czwórka to aktywni żeglarze, śpiewali różnojęzyczny repertuar szantowy zarażając swym entuzjazmem żeglarskie bractwo w Polsce. "Stare Dzwony" prezentują najwyższy poziom wykonania utworów szantowych w różnych językach. Ich autorstwa jest wiele tłumaczeń klasycznych utworów, które z czasem stały się klasyką polskiej piosenki żeglarskiej. "Stare Dzwony" są bez wątpienia legendą szantowego śpiewania.
Każdy ze "starych dzwonów" jest niepodważalnie wielką indywidualnością. Marek Szurawski z zawodu dziennikarz, marynista, obecnie największy w Polsce autorytet w dziedzinie szant, Ryszard Muzaj - żeglarz, znany balladzista, czy Jerzy Porębski, doktor oceanografii, rybak, autor popularnych piosenek. Wszyscy członkowie zespołu Stare Dzwony kontynuują równolegle swoje granie solowe, co jakiś czas któryś z nich wydaje nowy materiał. Zdarza im się koncertować w różnych konfiguracjach, również z zaproszonymi goścmi z zagranicy.
Skład: Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj i Andrzej Korycki



Cztery refy

Refy są wieczne jak Wawel. Wiele się na polskiej scenie szantowej dzieje, jedni pojawiają się inni znikają. Cztery Refy po prostu są. Zaznaczają swoją obecność wydawaniem kolejnych płyt, z których każda przybliża świat starych żaglowców. Nie zdarza się Refom uciekać w nowoczesność, eksperymentować z brzmieniem. Prezentują od lat ten sam, uwielbiany przez "klasyków" styl.
Filarem zespołu jest Jerzy Rogacki i Jerzy Ozaist. Zespół powstał w roku 1986 i kontynuuje na swój sposób dokonania zespołu Refpatent, który to zespół w latach 1974-1980 jako pierwszy w Polsce zaproponował pieśni morskie będące tłumaczeniami bądź opracowaniami tradycyjnych melodii angielskich, irlandzkich i szkockich.
Wykonują zarówno doskonałe szanty, jak i osadzone w folku piosenki morskie i pieśni kubryku. Zasłynęli również z brawurowego wykonania tańców ludowych z Irlandii, Szkocji, Walii, Anglii, Bretanii czy Nowej Funlandii.
Ich wydawnictwa zazwyczaj opatrzone są ciekawymi komentarzami i wyjaśniają zawiłe wątki w historii utworów. Lider fromacji - Jerzy Rogacki jest jednym z autorytetów w dziedzinie pieśni morza. Zespół wystepował również z międzynarodowymi sławami szantowymi - m.in. ze Stanem Hugillem, Johnem Townleyem, Simonem Spaldingiem czy też Kenem Stephensem. Z dwoma ostatnimi wykonawcami nagrali materiał, który ukazał się na kasetach. Zespół mimo wielu lat scenicznego istnienia zaskakuje świeżością. Dobra, mocna, męska szanta klasyczna...



Kliper

Zespół powstał w 1997 roku. Specjalizuje się w śpiewaniu szanty klasycznej. Posiada również w swoim repertuarze ballady i pieśni morskie. Zespół interpretuje w oryginalnym dla siebie brzmieniu standardy funkcjonujące już od dziesiątek, a nawet setek lat w kulturze morskiej. Artystycznie i twórczo załoga Klipra nie pozostaje bierna, nie ogranicza się do interpretacji, ale tworzy także własną muzykę i teksty we właściwym dla siebie charakterze.
Zespół wydał płytę "Kliper - Szanty klasyczne". Inspiracją do jej powstania była ciężka praca na morzu ludzi dawnego pokładu i wszystko to, co z wodą jest związane. Poezja morza powstała w jego majestatycznym spokoju i uśpieniu oraz drastycznym przebudzeniu nurtuje zespół i daje nowe bodźce do tworzenia. Kliper czynnie uczestniczy w życiu kulturalno - żeglarskim. Chłopcy żeglują po wodach dużych i małych, organizują i współorganizują festiwale.
Skład: Maciej Falkiewicz, Mikołaj Firlet, Rafał Błędowski, Michał Kraska, Krzysztof Adamczyk



Bukanierzy

Najmłodszy z występujących zespołów, ma tylko 5 lat... Ale w tak krótkim okresie zdołał podbić serca słuchaczy w całej Polsce wiernością tradycji i stylowym brzmieniem, w ciągu tych kilku lat zdobył główne nagrody na wszystkich ważniejszych festiwalach szantowych. Koncert 3 grudnia jest uroczystą inauguracją 1-szej płyty zespołu "Kolory morza" będącej z pewnością dużym wydarzeniem muzycznym. Zespół ma bardzo bogate, akustyczne instrumentarium - concertina, flet, mandolina, gitara, bębny, no i oczywiście muzyków, którzy wiedzą, co z nim robić...
Specjalnością zespołu, oprócz tradycyjnych utworów we własnych, oryginalnych tłumaczeniach, są współczesne piosenki o morzu i przeżyciach z nim związanych. Mimo ścisłego związku z morzem, teksty zespołu mają charakter uniwersalny. Całość związana jest własnymi, bardzo stylowymi kompozycjami muzycznymi z mocnym, folkowym brzmieniem.
Skład: Staszek Konopiński, Karina Duczyńska, Jacek Loroch, Mikołaj Firlet, Mirek Kozak



Oprócz standardowych punktów sprzedaży bilety na koncert można kupić w internecie na stronie http://www.bukanierzy.pl/ oraz w warszawskich tawernach:
Gniazdo Piratów - ul. Ogólna 5
10B - ul. Grzybowska 88
Kliper - ul. Olbrachta 46 (nad "Biedronką")
Tuż Za Horyzontem - ul. Wioślarska 6 (WTW)
4 Szklanka - ul. Śniadeckich 17
Róża Wiatrów - Wał Miedzeszyński 377 (YKP)
Szanta - ul. Bokserska 21

Koncert jest przeznaczony również dla osób niepełnoletnich. Jeśli nie skończyłeś jeszcze 16 lat, to zapraszamy z jednym z rodziców.

Serdecznie zapraszamy!

Załoga Klubu Stodoła i zespół Bukanierzy

autor Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 23.11.2006 r.