"Joseph Conrad, urodzony jako Teodor Józef Konrad Korzeniowski (herbu Nałęcz), (3 grudnia 1857, Berdyczów - 3 sierpnia 1924, Canterbury), polski pisarz tworzący w języku angielskim. Jego rodzice zostali zesłani w głąb Rosji, do Wołogdy, za działalność przeciwko caratowi. Jego wuj był jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego. Po śmierci matki w 1865 roku zaopiekował się nim jej brat - Tadeusz Bobrowski. Po powrocie ojca z wygnania w 1868 zamieszkał w Krakowie, gdzie uczył się w gimnazjum św. Anny. Jako siedemnastolatek Conrad wyjechał do Marsylii, skąd wyruszył w swoją pierwszą w życiu podróż morską. Wróciwszy usiłował popełnić samobójstwo z powodu długów, w które popadł, był też zamieszany w przemyt broni dla zwolenników Carlosa, pretendenta do tronu Hiszpanii. Pływając jako marynarz na wielu statkach zwiedził porty na Dalekim Wschodzie, w Australii i Oceanii, Ameryce Środkowej; był też kapitanem statku parowego kursującego po Kongo. W 1894 roku osiadł na stałe pod Londynem. W roku 1889 zaczął pisać swoją pierwszą powieść, Szaleństwo Almayera, która ukazała się drukiem sześć lat później. Jednak mimo uznania krytyki nie był pisarzem popularnym - dopiero w 1916 roku, wraz z ukazaniem się Gry losu zdobył popularność i wydobył się z nękających go od zawsze problemów finansowych. Wszystkie jego książki są oparte na wątkach autobiograficznych, na tym, co Conrad przeżył, usłyszał lub zobaczył w portach na Wschodzie. Choć jest uznawany za jednego z największych stylistów w całej angielskiej literaturze, to do końca życia mówił po angielsku z silnym obcym akcentem, mimo że jego francuski był nienaganny. Pod koniec życia nosił się z zamiarem powrotu do Polski, ale zbyt wiele spraw trzymało go w Anglii..."
tekst pochodzi z oficjalnej szczecińskiej strony finału regat The Tall Ships` Races 2007, www.szczecin2007.pl
Na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgłoszony przez Polski Komitet do spraw UNESCO i poparty przez Komitet do spraw UNESCO Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, 150. rocznica urodzin Josepha Conrada - Korzeniowskiego wpisana została do kalendarza rocznic UNESCO na rok 2007.
Honorowy patronat nad obchodami "Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego" w Polsce objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
"Rocznica urodzin 'polskiego szlachcica' - 'brytyjskiego pisarza i żeglarza' to dla nas ważne wydarzenie. Joseph Conrad Korzeniowski jest, obok Fryderyka Chopina najbardziej na świecie znanym twórcą, związanym z kulturą polską. Zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Nostromo" i "Tajny agent" - to uznane arcydzieła. Wśród pisarzy, którzy zmienili oblicze nowoczesnej prozy powieściowej, jest zapewne najszerzej czytanym - nie jest pisarzem tylko dla elit. W ostatnich latach przeżywa nowy wzrost popularności, zwłaszcza w Europie Zachodniej, ale nie tylko. Ostatni laureat Nobla, pisarz turecki Orhan Pamuk, wybrał motto z Conrada dla swojej najbardziej znanej powieści. W Polsce Conrad doznawał w ostatnich latach zaskakujacego odpływu zainteresowania. Chcemy temu przeciwdziałać.
Zapraszamy do udziału w konkursie. W ten sposób możemy uczcić pamięć największego pisarza marynisty. Wraz z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie Stowarzyszenie "GEJTAWY" ogłasza konkurs na piosenkę premierową opartą o twórczość lub życie Conrada.
Z regulaminem Konkursu można zapoznać sie tutaj.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt mailowy gejtawy@wp.pl
Z żeglarskim pozdrowieniem!
Stowarzyszenie Gejtawy
W dniach 4-7 sierpnia odbędzie się w Szczecinie, przy okazji trwania finału regat The Tall Ships` Races 2007, VI Konferencja Towarzystwa Hermana Melville'a pt. "Hearts of Darkness: Melville and Conrad in the Space of World Culture" ("Z jądra ciemności: Melville i Conrad w przestrzeni kultury światowej").
Szczegóły znajdziecie tutaj:
O Konferencji na szczecińskiej stronie TTSR 2007
Oficjalna strona internetowa Konferencji
Joanna Krakowiecka (Jayin) (Naczelna Służba ds. Aktualności, Koncertów, Śpiewnika i Całej Reszty), 04.07.2007 r.
|