Powrót do strony głównej Aktualności
Rock marynistyczny ArchiwumNowsza notkaStarsza notka
W początkach sierpnia tego roku dane mi było wraz ze swoim zespołem Szantana gościć na niezwykłej w swych założeniach imprezie muzycznej. Festiwal Rock Szanty w Serwach pod Augustowem (bo o nim ta mowa) od pewnego okresu wyrasta prawdziwą Mekkę ludzi pragnących połączenia w swojej twórczości szeroko rozumianej muzyki szantowej z rozwiązaniami wyniesionymi wprost z rocka. Ktokolwiek grając muzykę szantową ma w składzie zespołu perkusję to wie jakie ciągłe opory wywołuje ten instrument w szantowym środowisku. Nie jest tajemnicą, że są na tym rynku festiwale na których wręcz zabronione jest używanie perkusji. Toteż jeżeli w jakimś szantowym zespole występuje ten instrument to uwierzcie mi, że nie zawsze jest łatwo... Grając w Szantanie spotkaliśmy się nawet z zarzutem, że nie powinniśmy występować na szantowych festiwalach. Cieszy więc fakt, że jest festiwal, na którym wręcz wymagane jest od zespołów posiadanie perkusji. Od pewnego czasu na rynku szantowym coraz wyraźniejszy jest nurt tzw. Rocka Marynistycznego. Postaram się w skrócie przedstawić ten nurt na przykładzie zespołów występujących na festiwalu w Serwach.

Zespół Strefa Mocnych Wiatrów z Warszawy to czołowy zespół nurtu. Został założony przez Darka "Grzywę" Wołosewicza w lutym 2004 roku w Warszawie. Grzywa - wokalista i gitarzysta - obdarzony sporą charyzmą, należy do prawdziwych weteranów rockowej sceny. Znany jest miedzy innymi z występów z zespołem Pewni Zdobywcy Oskarów. W roku 2000 otrzymał Złotą Płytę, na Targach "Intermedia" , które odbyły się w Warszawie na "Torwarze". Nagrodzony został za piosenkę (tekst i muzyka) pt.: "Syrena model 105L". Na repertuar SMW składają się zarówno powszechnie znane kompozycje szantowe jak i znakomite własne utwory. Wszystko to jednak zagrane jest w konwencji najprawdziwszego rocka. Prawdopodobnie to w związku z działalnością tej właśnie grupy pojawiło sie określenie Rock Marynistyczny. SMW grywa sporą liczbę koncertów i wszędzie odbiór ich muzyki jest znakomity a do formuły swojego grania przekonują nawet najbardziej zatwardziałych fanów szanty. Zespół nagrał właśnie swoją debiutancką płytę, która powinna sie ukazać z końcem października tego roku.

Grupa Pearl Harbor z Bydgoszczy jest bocznym projektem cenionej, folk rockowej formacji Sąsiedzi Gustawa. Muzycy tej grupy grają ze sobą juz blisko dwadzieścia lat i to słychać. W chwili obecnej na ich repertuar składają sie same "szlagiery" z szantowej sceny. Jednak ich wykonanie zapiera dech w piersiach. Prawdziwe rockowe granie bliskie np. AC/DC powala swoją mocą. Niebagatelną rolę ma w tym znakomity sprzęt nagłaśniający będący własnością zespołu (np. lampowe 100 watowe "główki" Marshalla). Pearl Harbour na scenie, to także prawdziwe rock’n’rollowy show z wszystkimi regułami tego gatunku. Muszę dodać także, że prywatnie są to niesamowicie mili i weseli kompani o bardzo bliskim traktorzystom poczuciu humoru.

Kolejnym przedstawicielem tego gatunku jest formacja Ciąg Dalszy Nastąpił z Gdyni. W Serwach dane nam było dzielić z Nimi miejsce zakwaterowania i bardzo mile wspominam przeprowadzone z nimi "Nocne Polaków Rozmowy". CDN specjalnie na Serwy przygotował projekt z syntezatorem i saksofonem w składzie. Jeżeli perkusja wywołuje zaniepokojenie szantowych ortodoksów, to klawisz, a w szczególności syntezator, to już jest prawdziwa prowokacja. Ale CDN jak na prawdziwych rock’n’rollowców przystało, lubią prowokować. Ich muzyka oscylowała gdzieś na granicy brit popu, rocka symfonicznego i szant. Ich wykonanie jednej z najpiękniejszych ballad żeglarskich "Białe Mewy", w klimacie wczesnego King Crimson, na trwałe zapisało się w mojej pamięci. O ile mi wiadomo CDN także poza Serwami pozostało przy składzie z klawiszem i saksofonem.

Morże Być z Łańcuta. Wielokrotnie juz spotykaliśmy na festiwalowych ścieżkach. Ten założony w styczniu 2006 roku zespół, już na trwałe wszedł do grona ulubionych wykonawców szantowych. Prawdziwym motorem zespołu jest charyzmatyczny wokalista, gitarzysta i autor tekstów Tomasz "Ignac" Orzechowski. To właśnie jego piosenki są podporą repertuary tej formacji. Ale nie można zapomnieć o reszcie znakomitych technicznie muzyków. Zawsze z nieukrywaną zazdrością wsłuchiwałem sie w sekcję rytmiczną tej formacji. To właśnie dlatego Morże Być od ponad roku święcą nieustające triumfy na szantowych scenach. Nie inaczej też było w Serwach. Grupa wygrała konkursowy przegląd, co zaowocowało sesją nagraniową w Radiu Białystok. Żeby było ciekawiej tuż przed Serwami grupa ukończyła nagrywanie swojej debiutanckiej płyty (dostępnej już na rynku) pt. "Chce mi sie morza". Muszę jednak zauważyć, że wśród zespołów konkursowych była to najmniej rockowa formacja. Ale w końcu jakie to ma znaczenie.

Bardzo trudno pisać mi o Szantanie, w końcu to takie moje "dziecko". Pomimo tego że zespół istnieje już blisko pięć lat, to na tory Rocka Marynistycznego wszedł przed rokiem. Jesteśmy gronem starych kumpli (i to nie tylko w przenośni), którym zachciało sie trochę pomuzykować. Tak naprawdę, to w tym zespole dopiero uczymy sie grać, a tym bardziej śpiewać, co niestety często słychać. Nieskromnie jednak powiem, że pomimo wielu niedociągnięć warsztatowych jesteśmy na swój sposób oryginalni. Dlaczego? Widzę następujące kwestie. Instrumentarium (mieszanie typowo folkowych instrumentów z ciężkim brzmieniem), prawdziwie punkowe wykonanie (postawienie na prostotę i "motoryczność") oraz teksty często traktujące kwestie żeglarstwa z przymrużeniem oka. Poza tym nasz repertuar opiera sie w większości na naszej interpretacji ludowych kawałków zwłaszcza bretońskich, ale także rodzimych pszczyńskich. Dlatego sami mówimy o sobie, że jesteśmy zespołem szantowo - folk - rockowym (czy wręcz punkowym). Cieszy mnie też fakt, że jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni w szantowym światku. Chociaż tak naprawdę to skład sie dopiero krystalizuje a przed nami bardzo, bardzo wiele pracy.

Kończąc cieszę się, że Na naszych oczach powstaje nowy zróżnicowany muzycznie gatunek - Rock Marynistyczny. A jego stolicą są Serwy!!!

Szymon "Simon" Szczepańczyk




Warto odwiedzić:

  • Szantana - www.szantana.pl
  • Ciąg Dalszy Nastąpił - www.cdn.gda.pl
  • Morże Być - www.morzebyc.pl
  • Strefa Mocych Wiatrów - www.strefamocnychwiatrow.pl
  • Pearl Harbor - www.pearlharbor.pl

    autor Joanna Krakowiecka (Jayin) (Naczelna Służba ds. Aktualności, Koncertów, Śpiewnika i Całej Reszty), 30.01.2008 r.