Powrót do strony głównej Aktualności
European Maritime Culture Festival "Maritime Roots" AktualnościNowsza notkaStarsza notka
W czerwcu bieżącego roku mija 78 lat od momentu gdy w Gdynia odbyły się pierwsze oficjalne obchody Święta Morza. Pomysłodawcą Święta był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa członka Ligi Morskiej i Kolonialnej przerodziła się w obchodzone corocznie uroczystości ku czci morza i ludzi morza. na pierwsze obchody w 1932 roku przybył nawet Prezydent RP Ignacy Mościcki. Gdynia gościła wtedy około 100 tysięcy osób. Sam była miastem zamieszkiwanym wtedy przez 38 tysięcy mieszkańców. Są tacy co pamiętają skąd wzięło się Święto Morza przed laty konsolidujące całą Polskę. Niewielu jednak pamięta, że 9 lat wcześniej zorganizowano w noc świętojańską pierwsze uroczystośc poświęcone morzu. Pomysłodawcami imprezy byli Antoni Abraham - propagator polskości Pomorza, kaszubski działacz społeczny, nazywany "królem Kaszubów", pisarz ludowy, Jan Radke - pierwszy polski wójt Gdyni i Stefan Żeromski. Organizatorzy zaprosili delegacje z różnych miast Polski, przygotowali program artystyczny. Wtedy też i Gdynia i Polska zaskoczyła wszystkich. Spodziewano się przybycia tysiąca gości (pamiętajmy, że wtedy Gdynia była kaszubską wsią). Do Gdyni na to pierwsze Święto Morza przybyło ponad 100 tysięcy osób. Spowodowało to przerażenie wśród organizatorów. Pomogła jednak pogoda. Czerwiec 1923 roku był słoneczny i upalny. Przybyli goście spali na plaży "pod chmurką", w wagonach kolejowych, dosłownie wszędzie. Problemem było jednak zaopatrzenie. W Gdyni były wtedy trzy restauracje. Błyskawicznie skończyły się zapasy. Nikomu to jednak nie przeszkadzało. Ważniejszy był widok orkiestry Marynarki Wojennej z Pucka, ważniejsze było słuchanie przemówienia Stefana Żeromskiego, ważniesze były słowa i melodia rozlegające się na tych kaszubskich ziemiach, słowa które jeszcze kilka lat temu były tutaj zabronione:

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy,
Nie damy, by nas zniemczył wróg...
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg...


...Melodia, którą nam dziś wygrywa codziennie carillon Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Dziś, po kilkudziesięciu latach od tych pierwszych nieoficjalnych obchodów chcemy wszystkich zaprosić do Trójmiasta na I European Maritime Culture Festival "Maritime Roots". Chcemy by od 1 do 7 lipca 2010 roku Gdańsk stał się miastem prezentującym dokonania marynistycznej kultury europejskiej, polskiej, światowej. Festiwal powstał we współpracy Stowarzyszenia Żeglarsko-Szantowego "Gejtawy" z Risor Trebaatfestival z Norwegi oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. W Polsce, w Trójmieście będzie się odbywał w latach parzystych. Co drugi rok miejscem prezentującym morską kulturę będzie Risor.

W tym roku w czasie pierwszej edycji European Maritime Culture Festival "Maritime Roots" będzie można usłyszeć takich wykonawców Shanty Jack z Anglii, Pat Sheridan z Irlandi. Pojawią się wykonawcy muzyki morza z Polski (m.in. Brasy), z Norwegii, z Niemiec, a także z innych krajów. Można będzie obejrzeć wystawy sztuki, obejrzeć pokazy amatorskich, dokumentalnych filmów o tematyce marynistycznej. Uliczki Głównego Miasta będą w tych dniach rozbrzmiewały szantami, rozbrzmiewały tradycyjna muzyka morza. Główna scena muzyczna pojawi się na Zielonym Moście. Organizatorzy przygotowali podstawową formułę festiwalu. otwarci jednak jesteśmy na każde pomysły. W dniu 13 lutego 2010 uruchomiona została strona European Maritime Culture Festival - www.maritimeroots.pl. Osoby zainteresowane festiwalem, chcące coś zaproponować lub pomóc w organizacji mogą pisać na adres emcf@wp.pl.

W ramach I European Maritime Culture Festival "Maritime Roots" odbędzie się m.in. konkurs w ramach V Ogólnopolskiej Akademickiej Giełdy Piosenki Żeglarskiej "Szanty 2010". Regulamin dla zespołów chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie, oraz plik zgłoszenia do pobrania w wersji elektronicznej - na stronie internetowej www.maritimeroots.pl. Dyrektorem polskiej cześci festiwalu jest Jarosław "Igor" Witczak.

Zapraszamy do współpracy i zapraszamy do Gdańska.

Info: Maritimeroots.Pl

autor Joanna Krakowiecka (Jayin) (Naczelna Służba ds. Aktualności, Koncertów, Śpiewnika i Całej Reszty), 08.03.2010 r.