Powrót do strony głównej Aktualności
Dair - czyli puls zielonej muzyki ArchiwumNowsza notkaStarsza notka
Dair – czyli puls zielonej muzyki. Ten powstały jakiś czas temu szczeciński zespół "specjalizuje" się w muzyce celtyckiej. Ktoś mógłby się spytać, po co piszemy o folku celtyckim na portalu szantowym, ale... Nie sposób pominąć trwałe powiązanie tego rodzaju folku z szerokopojętą muzyką szantową. Przecież w bardzo wielu przypadkach – nawet współcześnie – szanty sięgają do dobrych tradycji folkowych – irlandzkich czy celtyckich. Więc dzisiaj napiszę Wam co nieco o tym zespole. Warto poznać – warto posłuchać...:-)

Pewnego dnia – lud robotniczy miasta Szczecina postanowił jak zwykle po pracy się odstresować w ciszy i spokoju. Jak zwykle – w Tavernie Cutty Sark. Jednak – również JAK ZWYKLE – Cutty Sark sprezentowała nam miłą niespodziankę, bo już przy pierwszy piwie się okazało, że na "scenie" rozkłada się grupa muzyczna jakowaś – której z "wizji" nie znałam, więc zapowiadało się tym bardziej ciekawie. Grupą tą okazał się być szczeciński Dair - zespół grający muzykę celtycką – utwory w oryginale (tekst i muzyka), z ciekawym instrumentarium (tin whistle, bouzuki, low whistle plus bas, skrzypce i gitara) . Zespół z stosunkowo niewielkim dorobkiem festiwalowym i koncertowym, być może mało znany, ale prący do przodu niczym lodołamacz ;-) Bardzo przyjemnie się słuchało, chwilami nostalgicznie, chwilami żywiołowo – instrumentalnie bardzo OK., wokale – dobre, akurat pasujace do folku. Nie pokuszę się o opinię: "doskonale!", bo jeszcze trochę pracy czeka wykonawców – ale to głównie w temacie dopracowania pewnych kawałków muzycznych, a nie uzdolnienia i sceniczności – których im nie brakuje :-) Grają już od 2003 roku, ale dla mnie są "młodym" zespołem – bo dopiero ostatnio miałam okazję ich posłuchać i poznać – więc powiem tak: idą dobrą drogą. I mają ŚWIETNE perspektywy. Kiedy już się dograją całkiem, dopracują instrumenty w poszczególnych utworach – tych które słyszałam – z przyjemnością dopiszę ich do panteony moich ulubionych zespołów. Duży plus za repertuar (łzy w oczach mi się zakręciły, kiedy zagrali "Gwiazdę z Powiatu Down" w oryginale;-)) – za spontaniczność i za to, że już z daleka widać – że kochają tą muzyką i lubią grać. A to jest najważniejsze. A poza tym to bardzo sympatyczni ludzie ;-) Jeśli będziecie mieć okazję być na koncercie Daira, polecam. Posłuchajcie.


Z archiwum

Zespół DAIR powstał około października 2003 roku. Inicjatorem całego zdarzenia był Grzegorz Opaluch, który od paru już lat interesował sie tym rodzajem muzyki (będąc członkiem szantowej szczecińskiej grupy QFTRY). Dair to formacja grająca muzykę celtycką. Pięć różnych temperamentów tworzących dobry "team" :). Nazwa zespołu jest jednym z około 80 znanych słów doriathińskich, języka ojczystego Luthien Tinuviel (patrz: J.R.R. Tolkien :-), i oznacza "cień drzewa". "Dair" w języku gaelickim oznacza natomiast "drzewo dębowe". Pierwszy skład zespołu był następujący:

  • Małgosia Pływaczyk (flet)
  • Grzegorz Opaluch (gitara)
  • Marek Snycerski (skrzypce)
  • Jacek Marynowski (bas)

    Pierwszy występ zespołu to 30 minutowy koncercik w szczecińskim pubie LONG BRIDGE, jako "support":-) QFTRÓW. Oficjalnie jednak można uznać, iż zespół zainicjował prawdziwe życie sceniczne występem na festiwalu piosenki żeglarskiej KEJA w 2004r. Później skrzypek zamienił piękny Szczecin na stołeczną Warszawę – a na pocieszenie po jego odejściu, na początku roku 2005 pojawia sie "świeża krew" w zespole :-) czyli:

  • Maciek Musiał (skrzypce)
  • Bartek Tkacz (gitara)

    Od tego momentu następuje nowy rozdział w historii zespołu. Praca... Próby... Nowy materiał... Efekty można obecnie oglądać i słuchać na koncertach (najbliższe tuż po wakacjach i urlopach;-). Równie serdecznie zapraszamy Was na swoiste "irish-sessions":-) jakie odbywają się czasami z udziałem Dair`a w szczecińskiej Tavernie


    Sami swoi, czyli DAIR o sobie

    Małgosia Pływaczyk: "Chcemy grac muzykę irlandzką, ale nie tylko - generalnie muzyke celtycką - bretońską, asturiańską, ale nad tym jeszcze trochę musimy popracować. Trochę też śpiewamy. Ciągle się uczymy, gramy, słuchamy dobrych wykonawców muzyki folkowej i im więcej wiemy, tym bardziej do nas dociera ile jeszcze pracy przed nami! Zespół istnieje z zasadzie od 2003 roku, ale wymieniony wyzej skład jest 2 składem (nowy gitarzysta, a poprzedni skrzypek po studiach w Szczecinie wyjechał do Warszawy). Czyli w tej kombinacji gramy troche ponad pół roku.

    Udało nam się zagrać juz kilka koncertów, np. w Pubie Long Bridge (Szczecin), w Miastku w kultowym pubie "Znajomi królika", na koncercie jubileuszowym 10-lecia istnienia zespołu Qftry - w Muzeum Narodowym, w sali Świetlikowej w Szczecinie. Graliśmy już też na Ładodze (Restauracja Rosyjska "Ładoga", cumująca przy Wałach Chrobrego w Szczecinie / przypisek Redakcji), na Małej Scenie podczas Dni Morza 2005 w Szczecinie, obok Starego Szmuglera, GreenWood`ów z Wolina i Qftrów, a ostatnio w Cutty Sarku , gdzie miałaś okazję nas słyszeć. Na wszelki wypadek polecę jeszcze jedną "imprezę": co jakiś czas (mniej więcej co 2 tygodnie w środy) spotykamy się w znanym nam Cutty Sarku na ul. Bohaterów Warszawy, w Szczecinie, na "irish sessions"! Na razie uczestnikami takich sesji irlandzkich są członkowie 2 kapel – Green Wood, Dair, a czasem też przychodzą chłopaki ze Starego Szmuglera. Ale przyjść moze każdy kto gra! Polega to na tym, że umawiamy się na konkretne irlandzkie kawałki, każdy w domu posłucha, nauczy się co nieco i gdy sie spotykamy, to gramy :-) Jest ciekawie. Warto przyjść. Ponieważ spotkania mogą ulegać drobnym przesunięciom, warto wcześniej się skontaktować z kimś z nas. Pozdrawiamy i zapraszamy na nasze koncerty, choć odbędą się dopiero po wakacjach!


    Grzegorz Opaluch: "Teraz ja...:-) Mogę dodać, iż strona zespołu w tym momencie znajduje się pod adresem www.commedia.pl/~dair . Czekamy na domenę "art.pl". Kolejna sesja "irish" - nie mam pojęcia kiedy... Natomiast ostatnia odbyła się w czwartek, 21 lipca. Cóż, żadnych koncertów nie przewidujemy na razie, ponieważ gitarzysta wyjechał na wakacje. Co mogę więcej powiedzieć? Pracujemy ciężko... :)"

    Zdjęcia i historia zespołu zaczerpnięte zostały z oficjalnej strony zespołu: www.commedia.pl/~dair .

    Serdeczne podziękowania dla Małgosi i Grzesia za "kilka słów" ;-)!


    autor Joanna Krakowiecka (Jayin) (Naczelna Służba ds. Aktualności, Koncertów, Śpiewnika i Całej Reszty), 24.07.2005 r.