Powrót do strony głównej Aktualności
Shanties 2004 już za nami ArchiwumNowsza notkaStarsza notka

Jest to największy tego rodzaju festiwal w Europie, a jego niepowtarzalna atmosfera sprawia, że każdego roku przybywa na niego kilkanaście tysięcy ludzi. Można zatem powiedzieć, że Kraków dzięki "Shanties" staje się głównym zimowym portem w Polsce...
Tytuł tegorocznego Festiwalu to "Ze Świnoujścia..." Ze Świnoujścia w szeroki świat, do nowych i starych portów, do nowych przygód i wspomnień w trakcie długich godzin rejsu...
Tytuł "Ze Świnoujścia" symbolizuje jednak nie tylko rejs w nieznane, ale jako początek jednej z najbardziej znanych szant polskich ("Cztery piwka" Jurka Porębskiego) sugeruje, że w tym roku będzie można usłyszeć i zaśpiewać wspólnie z szantowymi gwiazdami najbardziej znane i kochane szanty.
Wystąpi jak zwykle w Krakowie większość polskich wykonawców, ale także goście z zagranicy, między innymi zespół Long John Silver z Francji i Johnny Collins z Jimem Mageean z Wielkiej Brytanii. Dla wielu miłą niespodzianką będzie po latach przerwy występ na Shanties zespołu Tonam & Synowie. Zespołu, którego zwłaszcza starszej krakowskiej publiczności przedstawiać nie trzeba, a młodszym sympatykom szanty klasycznej na pewno przypadnie do gustu.
Festiwal rozpocznie się w czwartek, 26 lutego o godzinie 20.00 Koncertem Ballad i Poezji Morskiej "Po wodzie pianą" w reżyserii Waldemara Mieczkowskiego i Krzysztofa Jurkiewicza.
Koncert ten będzie żeglarską odmianą "Krainy łagodności". W pierwszej części koncertu usłyszymy znanych i lubianych wokalistów sceny szantowej, wykonujących z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Cafe takie ballady, jak, m.in.: "Ławice New Foundland", "Gdyński port", czy tytułową "Po wodzie pianą". Klasyczne, smyczkowo - fortepianowe brzmienie i znane wszystkim piosenki stanowić będą na pewno niezwykłe połączenie.
W części drugiej soliści i zespoły wykonają najpiękniejsze ballady ze swojego repertuaru oraz- zwyczajem lat ubiegłych- piosenki zaproponowane przez publiczność w trakcie koncertu.
W trakcie tego koncertu wystąpią m.in.: Cafe, Gdańska Formacja Szantowa, Kochankowie Rudej Marii, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Marek Majewski, Klang, Marek Szurawski, Grzegorz Tyszkiewicz

W piątek, 27 lutego kolejne dwa koncerty w Rotundzie. Pierwszy rozpocznie się o godz. 18.00 i będzie to Koncert Szanty Klasycznej "W dół bałtyckich cieśnin" wyreżyserowany przez człowieka, który w Polsce o szancie klasycznej wie chyba najwięcej, czyli przez Marka Szurawskiego, który tak opisuje swój koncert:
Tytuł koncertu nawiązuje do najbliższego nam morza.. które jak każde ?morze śródziemne" kryje w swej historii fascynujące opowieści o ludziach, portach i okrętach. Jej poznanie kształtuje i wpływa na naszą świadomość europejskiej wspólnoty dziedzictwa kulturowego i tożsamość historyczną wszystkich żyjących nad Bałtykiem. W Krakowie będziemy o tym śpiewać, przypominając ?bałtyckie szanty", pieśni flisackie, pirackie, kaszubskie i bawiąc się z zespołami Banan Boat, Klang, Stare Dzwony, Mechanicy Szanty, Perły i Łotry, Tonam and Synowie, Sąsiedzi i znakomitym duetem z Anglii: Johnny Collins i Jim Maggean.

Drugi z piątkowych koncertów odbędzie się bardzo późno, a to dlatego, że, no cóż.. to Koncert dla dorosłych "Plażowe (s)mażenia" rozpocznie się zatem o godzinie 23.00, i już po raz drugi wyreżyseruje go Mirosław Kowalewski.
O przyjemnościach życia zaśpiewają Banana Boat, Canoe, Marek Majewski, Waldemar Mieczkowski, Piotr Zadrożny, Zejman i Garkumpel, Ryczace Dwudziestki, Marek Szurawski, Joanna Neuhoff - Murawska.
Koncert dla dorosłych jest ostatnim koncertem w Rotundzie, ale Mirosław Kowalewski poprowadzi jeszcze jeden koncert, tym razem już w Hali Wisły. Koncert odbędzie się w sobotę 28 lutego o godzinie 11.00, a nosić będzie tytuł "NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci" - Na tym koncercie wystąpi Mirek "Kowal" Kowalewski wraz ze swoim zespołem. Gościnnie zagrają także zespoły dziecięce z Krakowa. Występ połączony będzie z festynem, podczas którego zgromadzonych gości czeka wiele atrakcji - spotkanie z Neptunem oraz wilkami morskimi, malowanie największej panoramy morskiej, zabawy i gry zręcznościowe.
Koncert "NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci" to także bal przebierańców. Na gości przebranych w barwne i oryginalne stroje polować będzie Fotopirat, uzbrojony w aparat fotograficzny. Najlepiej przebrani uczestnicy zabawy otrzymają nagrody.

Współorganizatorem koncertu oraz partnerem festiwalu Shanties jest Program NIVEA Błękitne Żagle - ogólnopolska akcja skierowana do najmłodszych żeglarzy. Celem projektu jest promowanie żeglarstwa jako sposobu na wspólny oraz aktywny wypoczynek dzieci i rodziców. Program realizowany jest przy współpracy Beiersdorf ? Lechia S.A. z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Narodowym Stowarzyszeniem Klasy Optimist.
Po koncercie dla naszych milusińskich wracamy do przyjemności dla publiczności nieco starszej..
O godzinie 19.00 w Hali Wisły rozpocznie się Koncert pieśni Kubryku i Współczesnej Piosenki Żeglarskiej "Morskie pogody" w reżyserii Grzegorza Tyszkiewicza.
A tak o koncercie i morskich pogodach pisze reżyser: Co powoduje, że mimo że sztorm rzuca jachtem 15 dzień, woda smakuje jak koktajl z ropy, chloru i soli, smak świeżego chleba jest bolesnym i czysto abstrakcyjnym wspomnieniem z nierealnego świata, spanie jest czynnością tak nieosiągalną, że nawet myśl o spaniu jest grzechem - rejs wydaje nam się najwspanialszym wydarzeniem naszego życia? To druga morska pogoda. Drugą morską pogodą jest nasza pogoda ducha. Ta, którą noszą w sercach ludzie z załogi. Ta, dzięki której najparszywszy sztorm i jego skutki nie są w stanie odebrać radości z żeglowania. O NAJWAŻNIEJSZEJ morskiej pogodzie będą śpiewać i opowiadać szntymeni podczas koncertu zatytułowanego "MORSKIE POGODY". Pzynieście ze sobą na nasze śpiewanie jak najwięcej takiej pogody w Waszych żeglarskich sercach.
O morskich pogodach zaśpiewają: Atlantyda, EKT Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa, Long John Silver, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Mordewind, Orkiestra Samantha, Prawy Ostry, Smugglers, Trzeci Pokład, Zejman & Garkumpel.

Ostatnim koncertem w Hali Wisły będzie koncert niedzielny. Od godziny 16.00 zaczną rozbrzmiewać stare i nowe przeboje żeglarskie w koncercie "Gdzie ta keja?" wyreżyserowanym przez Andrzeja Grzelę i Wojciecha Dudzińskiego. Opinia reżyserów o tym koncercie jest prosta: W ciągu ponad 20 lat śpiewania szant i piosenek żeglarskich we wszystkich nieprawdopodobnych miejscach i biorąc udział w niezliczonej ilości imprez oraz festiwali żeglarskich i folkowych, zauważyliśmy jedną wspólną i można powiedzieć wielopokoleniową już cechę szerokiej, bo nie tylko żeglarskiej publiczności. Cecha ta to umiłowanie do wspólnego śpiewania czyli "szantowania", a stąd już niedaleka droga do powstania całej listy przebojów, które o dziwo, nie starzeją się.
W koncercie tym spotkamy się z tymi wszystkimi zespołami i bardami, którzy przez lata dorobili się wielu niezapomnianych przebojów do zaśpiewania których serdecznie zapraszają Ryczące Dwudziestki.

Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Bra-De-Li, Gdańska Formacja Szantowa, Andrzej Korycki, Long John Silver, Mechanicy Shanty, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Smugglers, Tonam & Synowie.

Organizator festiwalu Krakowska Fundacja Żeglarstwa, Sportu i Turystyki "HALS" specjalnie na festiwal przygotowała dwa nowe wydawnictwa muzyczne: płytę Gdańskiej Formacji Szantowej i Tonam & Synowie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sklepiku internetowego (www.shanties.pl - pod hasłem wydawnictwa), gdzie zamieszczone są szczegółowe informacje zarówno o nowościach jak i innych wydawnictwach, które pozostają w kręgu zainteresowań żeglarzy i sympatyków żeglarstwa.

Bilety w sprzedaży od 2 lutego, a można je kupić w kilku miejscach w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Dla tych, którzy chcą zarezerwować bilety wcześniej lub korespondencyjnie mogą to zrobić kontaktując się z biurem festiwalu telefonicznie 012/ 423 22 36 lub e-mailem hals@shanties.pl. Grupy powyżej 10 osób dostaną 10 % zniżki. Przyjeżdżającym do Krakowa uczestnikom festiwalu proponujemy również możliwość rezerwacji noclegów w schronisku młodzieżowym PTSM i hotelu Wyspiański (dawny Dom Turysty). Wszystkie szczegóły dotyczące zarówno biletów jak i noclegów dostępne są na stronach internetowych www.shanties.pl.

Jednak koncerty w Rotundzie i Wiśle to nie koniec przyjemności przygotowanych przez organizatorów.. Każdego festiwalowego wieczoru w okolicach godziny 23.00 rozpoczynać się będzie Nocne Szantowanie w tawernie Stary Port (róg ulicy Straszewskiego i Jabłonowskich), która już po raz trzeci jest klubem festiwalowym. W tawernie śpiewać będzie można do późnej nocy, a może wczesnego poranka razem z wszystkimi wykonawcami, którzy wystąpią na tzw. Wielkiej Scenie.

Wszystkich zainteresowanych tematyką żeglarską zachęcamy także do odwiedzenia Centrum Targowego "CHEMOBUDOWA" przy ulicy Klimeckiego 14, gdzie od piątku do niedzieli w godzinach 10.00 ? 17.00 odbywać się będą III Targi Żeglarskie "KRAK-ŻAGIEL".

Informacje nadesłała Basia Kubica.

autor Beata Ciszewska (Psyche, nadworny fotograf ;-)), 27.02.2004 r.